"Chtěli mě naštvat, ale nepovedlo se jim to. Můžou zablokovat můj účet, nikdy ale nezablokují jméno Ramzan Kadyrov," reagoval čečenský diktátor a blízký přítel ruského prezidenta Vladimira Putina. Firma mu na jeho žádost o vysvětlení neodpověděla, píše Rádio Svobodná Evropa na svém webu.

Problém včera řešil i ruský parlament. "Proč mažou osobní účet je nám nejasné. Je překvapivé, že Instagram i Facebook se považují za mezinárodní společnosti a zároveň zablokují Kadyrovy účty. Je to politika zavírání úst," nechal se slyšet předseda státní Dumy Vjačeslav Volodin, kterého cituje agentura TASS.

Čečenský tiskový ministr Dzhambulat Umarov uvedl, že jde o "špatnou kybernetickou sabotáž od amerických úřadů".

Zákon podepsaný bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou v roce 2012 uvaluje finanční a vízové sankce na ruské činitele odpovědné za porušování lidských práv. Je pojmenovaný po ruském právníkovi Sergeji Magnitském (1972–2009), který obvinil skupinu vysokých hodnostářů z miliardových machinací na úkor fondu Hermitage Capital a ruského rozpočtu. Poté byl vzat do vazby, kde po necelém roce za nevyjasněných okolností zemřel. Přijetí Magnitského zákona vyvolalo v Rusku rozhořčené reakce. Úřad prezidenta Vladimira Putina označil zákon za „nepřípustné vměšování do ruských záležitostí.“

Čečenský diktátor, který ve své republice dlouhodobě potlačuje práva gayů, je zapsán na tzv. Magnitského zákoně, který uvaluje sankce za porušování lidských práv. Jeho bankovní účty byly rovněž zmrazeny a nesmí vstoupit na území Spojených států. 

Kadyrov byl velmi aktivní uživatel, rád sdílel příspěvky s fotografiemi ze života své rodiny i svých přátel. Na Facebooku měl přes tři miliony fanoušků a přes 757 tisíc na Facebooku. 

Nedávno zveřejnil příspěvek, že jeho republika vyvíjí novou sociální síť Mylistory. Nicméně v Rusku je velmi oblíbená síť VKontakte, která zde má více uživatelů než Facebook.

Kadyrov zatím využívá svůj účet na Twitteru, VKontakte a Telegramu. Jeho poslední facebookový příspěvek byla reakce na Magnitského zákon kde psal, že nemá žádný důvod cestovat do USA.