Facebook čelí v posledních týdnech globálním protestům poté, co vyšlo najevo, že data poskytnutá vědecko-výzkumné a poradenské společnosti Cambridge Analytica byla zneužita ke komerčním účelům, a dokonce měla sloužit i k ovlivnění politických voleb v několika zemích, například v USA nebo v Británii. Akcie Facebooku se v důsledku této kauzy propadly od 16. března téměř o 18 procent, což představuje ztrátu téměř 100 miliard dolarů z tržní hodnoty společnosti. Informuje o tom agentura Reuters.

Majitel a jeden ze zakladatelů Facebooku Mark Zuckerberg
Udělali jsme chybu, připustil zakladatel Facebooku ohledně úniku dat

Sociální síť dnes vydala v reakci na celou kauzu prohlášení, v němž mimo jiné slibuje, že v nadcházejících týdnech navrhne aktualizaci podmínek pro poskytování služeb a také novou datovou politiku sociálních médií, která by měla lépe vysvětlovat, jaké informace shromažďuje a jak je využívá.

"Jasně a zřetelně jsme si vyslechli, že nastavení ochrany osobních údajů i další důležité nástroje je příliš obtížné v systému sociálních sítí najít a že musíme udělat víc proto, aby naši uživatelé byli na síti v bezpečí," uvedli ve společném prohlášení viceprezidentka Facebooku Ashlie Beringerováa Erin Egan, hlavní manažer ochrany osobních údajů téže  společnosti.

Londýnské sídlo firmy Cambridge Analytica
Aféra Facebooku: skandál ve firmě Cambridge Analytica se týká i Česka

Kromě přepracování nabídky nastavení v mobilních zařízeních chce Facebook podle svého prohlášení zajistit uživatelům možnost lepšího zabezpečení jejich účtů a dohledu nad osobními informacemi. Také jim chce umožnit prohlížet a vymazávat sdílená data, včetně příspěvků a vyhledávacích dotazů.