"Neznáme zatím všechny skutečnosti, ale budeme s ostatními úzce spolupracovat na tom, aby se tato věc vyšetřila," uvedl v úterý Facebook.

Podle něj závěry dosavadního šetření ukazují, že aktivity falešných účtů odpovídaly aktivitám vycházejícím z petrohradské Agentury pro výzkum internetu, která v minulosti fungovala jako ruská "trollí farma" a spravovala řadu falešných facebookových účtů, jež byly použity k ovlivnění amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Podle Facebooku však zatím nelze dokázat, že za současnými falešnými účty stojí tentýž subjekt. Informuje o tom agentura AFP.

"Našli jsme indicie svědčící o spojení mezi těmito účty a už dříve identifikovanými účty této agentury, ale tyto indicie nejsou zatím podle našeho přesvědčení dostatečně silné na to, abychom je mohly k agentuře jednoznačně veřejně přiřadit. Nemůžeme s jistotou říct, jestli je to ona se zdokonalenými schopnostmi, nebo zda jde o jinou organizaci," uvedl hlavní bezpečnostní manažer Facebooku Alex Stamos. 

Nejméně jeden z identifikovaných účtů měl víc než 290 tisíc sledujících, některé účty naopak nesledoval nikdo. Obsah účtů byl na Facebooku i propagován formou reklamy.

Společnost ve svém úterním prohlášení zmínila jeden konkrétní účet, který propagoval levicovou manifestaci v naději, že na ní přivede další účastníky. "Vztahy mezi zákeřnými falešnými subjekty a skutečně existujícími sponzory mohou být v praxi obtížně definovatelné, což se týká zejména aktivit sponzorovaných národními státy," řekl Stamos. 

Společnost připustila, že u aktivit, které popisuje jako "koordinované neautentické chování", je obtížné vysledovat jejich iniciátory, neboť ti se snaží své stopy zakrýt. To však podle ní nebrání zrušení těchto účtů. "Nemusíte znát nutně původce na to, abyste toto chování rozpoznali a zastavili," uvedl Stamos.