Předseda české vlády Andrej Babiš umístil v úterý 8. září na svůj oficiální twitterový profil vítězoslavně znějící zprávu: „Čtu, co teď vydala @WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře.“

Svá slova doprovázel tabulkou, v níž byly seřazeny země, údajně podle počtu mrtvých na milion obyvatel kvůli koronaviru. Na druhém místě v ní figurovalo malé knížectví Andorra ležící na jihozápadě Evropy mezi Francií a Španělskem. Podle Babišem citovaných údajů zemřelo v této zemi (11. nejmenší na světě podle počtu obyvatel, jichž je podle Wikipedie zhruba 77 tisíc) na koronavirus 934 lidí. V přepočtu na milion obyvatel to mělo podle téže tabulky dělat 686 lidí. Zdá se vám, že na těch číslech něco nesedí? Máte pravdu – ona opravdu nesedí.

Cestující si 1. 9. 2020 zase museli nasadit roušky ve vozech pražské MHD.
Belgie označila Prahu za rizikové místo. Stejný krok udělalo i Německo

Při pohledu na skutečné, denně aktualizované tabulky mezinárodního statistického webu Worldometers, věnované koronaviru, na něž se Babiš odvolává jako na zdroj svých informací, totiž zjistíme, že číslo 934 se nevztahuje k zemřelým na Covid-19, ale naopak k těm, kteří se nakazili a zcela vyléčili. Počet mrtvých ve skutečnosti činí jen 53 lidí.

U ostatních zemí včetně Česka už se nicméně podobná chyba neopakuje, drobné rozdíly v počtech uváděných Babišem a v počtech zveřejňovaných Worldometerem připadají na vrub pravidelné aktualizaci údajů.

Lež s fotografiemi. Zprávy o protestech v Berlíně provázely snímky z jiných akcí

Worldometers je webová stránka založená 29. ledna 2008, která zobrazuje odhadované počty obyvatel na základě statistik a projekcí spolehlivých mezinárodních organizací; zdroje zahrnují podle Wikipedie divizi OSN, Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), Organizaci pro výživu a zemědělství, Mezinárodní měnový fond a Světovou banku.