Reiner Fuellmich, podle vlastních slov advokát specializovaný na ochranu spotřebitele působící v Německu a v Kalifornii, ve videu prohlašuje, že kvůli mezinárodní karanténě, k níž došlo ve většině zemí světa v důsledku šíření koronavirové nákazy, hodlá podat hromadnou žalobu.

Nejčastější lži na českém internetu: Roušky vraždí děti a covid je podvod

Video bylo zveřejněno v angličtině 3. října na Youtube a zobrazeno téměř milionkrát. S českými titulky je začal šířit dezinformační web „Otevři svou mysl“, který v minulosti zveřejňoval například konspirace o 5G sítích. Na svém facebookovém profilu je sdílela také zpěvačka Ilona Czáková. Vedle původní devětačtyřicetiminutové verze se záznam objevil s českými titulky i ve zkrácené čtrnáctiminutové verzi, například na webu Sinagl.cz i jinde.

Žádná nadměrná úmrtnost? Omyl, ukazují studie

Fuellmich ve videu argumentuje, že pandemie nemoci Covid-19, vyvolané nákazou virem Sars-CoV-2, nevedla „nikde“ k nadměrné úmrtnosti a vznikla pouze manipulací spojenou s testy PCR, které však prý nejsou schopny infekci virem Sars-CoV-2 detekovat.

„Koronavirus nezpůsobil ve světě žádnou nadměrnou úmrtnost a už vůbec ji nevyvolal tady v Německu,“ prohlásil mimo jiné Fuellmich.

Francouzská tisková agentura AfP to však vyvrací a uvádí, že podle demografických studií došlo v první evropské vlně k mimořádné nadměrné úmrtnosti v mnoha evropských zemích.

„I když je pravda, že v Německu letos čísla významnou nadměrnou úmrtnost nevykazují, je mylné tvrdit, že ji během první epidemické vlny na jaře 2020 žádná země nezažila. Několik demografických studií dokazuje opak,“ píše AfP.

„Studie, publikovaná v červenci a provedená v Itálii metodami obvykle používanými k měření sezónní chřipkové úmrtnosti, ukázala, že během nejhoršího měsíce pandemie Covid-19 se počet obětí ve srovnání s předchozími roky zdvojnásobil. V Belgii podobná studie ukazuje, že v dubnu 2020 se úmrtnost přiblížila bezprecedentně úrovním zaznamenaným v zemi během druhé světové války,“ uvedla AfP.

Bojovníci s dezinformacemi se snaží potírat hoaxy podobnou formou, nepravdivé zprávy se však šíří v sociálních sítích rychleji než jejich uvádění na pravou míru
Manipulace, brání se lékařka. Její fotografie putuje po Facebooku spolu se lží

Deník proti fake newsZdroj: DENÍKDále agentura cituje francouzský Národní ústav pro statistiku a ekonomické studie, podle nějž došlo v kontinentální Francii v posledních 20 letech ke dvěma událostem, jež vedly k prudkému nárůstu úmrtí – první z nich byla vlna veder v létě 2003 a druhou šíření nemoci Covid-19 na jaře 2020.

Také evropský ukazatel Euromomo, který sleduje a porovnává oficiální údaje o úmrtnosti ve 24 evropských zemích, podle AfP ukazuje, že vrcholy úmrtnosti pozorované v zemích nejvíce postižených epidemií jsou jedenapůlkrát až čtyřikrát vyšší než úmrtnost pozorovaná během obvyklých zimních chřipkových období.

Nechybějí dezinformace

Odborníci zpochybňují i Fuellmichovu informaci o manipulaci s testy PCR. Podle právníka nemůže test PCR, používaný po celém světě k určení, zda je pacient přenašečem viru, „detekovat žádnou infekci“.

„Metoda PCR je navržena tak, aby řetězce nukleové kyseliny, které se při ní používají, přesně zapadly jen a jen do RNA viru SARS-CoV-2. Proto touto metodou jen přítomnost viru SARS-CoV-2, podobně jako jedním klíčem otevřeme jen jedny dveře. Metoda PCR se používá již dlouhá léta jako velmi přesná metoda diagnostiky různých infekčních chorob právě pro její vysokou spolehlivost,“ uvedl k tomu pro server Manipulatori.cz infektolog Peter Sabaka.

Koronavirus - Ilustrační foto
Epidemii koronaviru naplánovala Světová banka, napsal server. Věc se má jinak

Fuellmich dále šířil opakovaně vyvrácenou dezinformaci, že „lékaři a nemocnice po celém světě dostávají zaplaceno za to, že prohlásili osobu za mrtvou jako oběť Covid-19“.

Ta se již objevila nejméně ve čtyřech evropských zemích (v Británii, ve Francii, v Belgii a v Německu), nikdy však neobsahovala ani jediný konkrétní údaj, podle něhož by ji bylo možné ověřit. Nemocnice, lékaři i zdravotnické orgány všech příslušných zemí ji vždy kategoricky odmítli jako lživou.

"Jde o krystalický mix drobných výseků pravdy a vysoce toxických lží," zhodnotila Fuellmichovo video publicistka a spisovatelka Alexandra Alvarová, autorka knihy Průmysl lži, věnující se dezinformacím.