Události, za které je Strickland už více jak čtyři dekády za mřížemi, se odehrály v roce 1978. Na ulici v Kansasu 25. května postřílela skupina mužů čtyři lidi. Jediná přeživší byla Cynthia Douglasová, která zemřela roku 2015. Ta před lety svědčila proti Stricklandovi.

Policii nejprve řekla, že dva ze střelců byli dva muži - Vincent Bell a Kiln Adkins. Stricklanda, kterého znala, ale identifikovala až o den později a označila ho za pachatele poté, co jí bylo policií naznačeno, že jeho vlasy jsou podobné jejímu popisu vlasů dalšího pachatele.

Malala Júsufzaiová.
Nejmladší laureátka Nobelovy ceny přežila vlastní smrt. Nyní se vdala

Stricklanda údajně nedokázala identifikovat hned, protože byla pod vlivem koňaku a marihuany.

Doughlesová ovšem posledních třicet let svého života říkala, že udělala chybu a Stricklanda označila špatně. Podle Missourské televizní stanice KSHB se ho Doughlasová snažila osvobodit pomocí projektu Midwest Innocence Project (česky Středozápadní projekt nevinnosti).

Oba muži, které Douglesová na místě identifikovala, se k vraždám přiznali. Podle Stricklandova právníka Roberta Hoffmana si každý za tyto zločiny odseděl deset let vězení. „Většina z nás už někdy slyšela slavnou citaci, že nespravedlnost kdekoliv je hrozbou spravedlnosti všude,“ uvedla Peters Bakerová v srpnovém online prohlášení.

Výpovědi očitých svědků 

V pondělí bylo první slyšení třídenního soudu, který zahrnuje i výpovědi očitých svědků pod přísahou. Stricklandův právní tým předložil důkazy a argumenty pro zproštění jeho viny. Mezi svědky tak byl i Strickland. „Kevin Strickland je naším vlastním příkladem toho, co se stane, když se systém nastavený, aby byl spravedlivý, hluboce splete,“ sdělila prokurátorka.

V případě, že soud uzná Stricklandovu nevinu, stane se jeho trest nejdelším nezákonným uvězněním v historii Missouri a jedním z nejdelších v zemi. „Neměl jsem v plánu přiznat svou vinu za zločin, se kterým jsem neměl nic společného,“ líčil během pondělního soudu. „Neměl jsem to v plánu ve svých… osmnácti letech. Ale věděl jsem, že systém funguje. Proto jsem věděl, že budu osvobozen. Že nebudu shledán vinným ze zločinu, který jsem nespáchal. Nepřijal bych dohodu a přiznal se k něčemu, co jsem neudělal,“ vypovídal.

FBI - Ilustrační foto
Mámu zabila a pak strčila do kufru. Vražedkyni zatkli už podruhé

Až třicet procent falešných obvinění se děje kvůli tomu, že očití svědci určí pachatele špatně. „Slyšení skončilo ve středu tím, že soudce prohlásil, že včas rozhodne,“ sdělila CNN Peters Bakerová.

Podle Hoffmana není možné nijak předvídat, kdy soud vydá rozhodnutí. „Věříme, že soudce chápe a oceňuje důležitost rychlého rozhodnutí v případě, jako je tento. Očekáváme, že vydá verdikt co nejdříve bude moci,“ doplnil.

Během posledního roku se už několikrát pokusili lidé dostat Stricklanda z vězení ven. V květnu Nejvyšší soud v Missouri dostal žádost o propuštění Stricklanda s doprovodným dopisem s podrobnými výsledky vyšetřování krajského státního zástupce z oddělení pro integritu odsouzení.

Dnes by obviněn nebyl

Toto oddělení přezkoumává tvrzení o nevinně po odsouzení v těch případech, kde pro ni existují věrohodné důkazy, které neexistovaly v době, kdy byl člověk odsouzen. „Na základě množství a kvality dnes dostupných důkazů by tento úřad pana Stricklanda z žádného zločinu neobvinil,“ stálo v dopise. Podle jejich vyšetřování mají spolehlivé a potvrzené důkazy o tom, že je Američan nevinný.

Podle dopisu je v zájmu spravedlnosti, aby muže soud zbavil jeho obviněních a byl ihned propuštěn.

Ilustrační snímek
Dívku v USA unesl muž. Zachránilo ji gesto, které znala z TikToku

V květnu se prokurátorka Parkers Bakerová spojila se Stricklandovým právníkem a s Midwest Innocence Project, aby představili důkazy, které časem vyšly na povrch. V červnu ovšem Nejvyšší soud odmítl Stricklandův případ vyslechnout.

Minulý měsíc vydal missourský guvernér Mike Parson seznam 36 lidí, kteří jím byli omilostněni. Strickland mezi nimi ale nebyl. „Je velmi jednoduché takhle říct, že je nevinný. Já ale nevím, jestli je nebo ne. Já ne. Ale na základě faktů, které jsem četl, je to určitě něco, na co bychom se měli podívat,“ řekl v červnu KSBH. Dodal, že přesně to udělali, a to co do největší hloubky.

Spravedlivý soud 

Podle generálního prokurátora Erica Smitta je Strickland vinen a jeho odsouzení by mělo být potvrzeno. Smittův úřad CNN sdělil, že vězňův soud byl spravedlivý a ústavní. Podle KSBH mají návrhy, které zpochybňují další důkazy.

Právník obviněného muže vylíčil, že při prvním soudu jej odmítl odsoudit pouze afroamerický soudce, zatímco při druhém slyšení tam již nebyl a celá porota muže odsoudila na padesát let vězení bezpodmínečně. „V důsledku toho strávil pan Strickland celý svůj dospělý život ve vězení za zločin, který nespáchal,“ řekl.

Americká policie prohledává místo činu. Ilustrační snímek
Krvavě se pomstil. Otec ubodal mladíka, který prodal jeho dceru pasákům

Od srpna tohoto roku v Missouri vešel v platnost nový zákon, který umožňuje státním zástupcům, aby mohli kdykoliv po odsouzení podat žádost o zrušení nebo přezkoumání rozsudku na základě nově nalezených důkazů. Donedávna neměli legální možnost, jak těmto lidem pomoci.