Nejžádanější jsou doklady USA, Austrálie, Belgie, Brazílie, Norska, Kanady, Francie nebo Německa. Objednat si ale můžete i řidičský průkaz Kamerunu či Kambodže. V nabídce se dokonce nacházejí diplomatické cestovní doklady. Padělané dokumenty si lze objednat přes internet nebo telefonicky. Tyto weby jsou ve všech balkánských zemích a pokrývají celou bývalou Jugoslávii.

Podle údajů policie dobré „falešné označení" stojí 2500 až 5000 eur (67 500 až 135 000 korun) a za diplomatické doklady se platí až 10 000 eur. Osobní dokumenty jsou za 50 až 500 eur. Na 500 eur přijdou i řidičské průkazy zemí Evropské unie, 
s nimiž lze svobodně cestovat 
v schengenském prostoru volného pohybu.

Padělání pasů a jiných dokumentů není žádná novinka, ale vzhledem k současné uprchlické krizi jde o závažný problém. To srbskému deníku potvrdil i děkan bělehradské Fakulty bezpečnosti Radomir Milašinović. „V krizových situacích, jako je ta nynější, může být obchod s padělanými dokumenty velmi vážný bezpečnostní problém," řekl.

Srbské úřady se snaží proti zločincům bojovat, v posledních třech letech bylo v zemi zahájeno trestní stíhání kvůli padělání proti 5025 osobám. Ale byznys s falešnými dokumenty nadále vzkvétá. Jmenované země navíc zdaleka nejsou jediné, kde se padělané dokumenty pro migranty vyrábějí.
Německé zpravodajské služby údajně u malé skupiny migrantů na svém území odhalily falešné syrské cestovní pasy podobné těm, které se našly na místech pařížských teroristických útoků z 13. listopadu. S odvoláním na zdroj ze spolkové vlády o tom informoval německý deník Bild.

Na území Německa se v současnosti nachází asi 12 lidí, kteří se prokázali pasy z padělatelské dílny ve východosyrském městě Rakka, které je baštou teroristické organizace Islámský stát (IS).

Německý deník Welt am Sonntag už také napsal, že radikálové z IS získali v Sýrii, 
v Iráku a v Libyi z úředních budov desetitisíce cestovních dokladů, pomocí nichž by se mohli islamisté pokusit dostat do Evropy.

Před touto možností varoval i šéf evropské agentury na ochranu vnějších hranic Frontex Fabrice Leggeri.

Do Evropy letos přišel milion běžencůMezinárodní organizace pro migraci (IOM) včera oznámila, že do Evropy letos, většinou přes Řecko, dorazilo přes milion migrantů. Nejčastěji jsou to Syřané 
a Afghánci. Na nebezpečné cestě za lepším životem zahynulo téměř 3700 lidí. Oproti loňskému roku vzrostl celkový počet migrantů přicházejících do Evropy téměř čtyřnásobně. Většina uprchlíků putuje přes Turecko nebo Řecko po takzvané balkánské stezce dále do severní a západní Evropy. Už na počátku prosince oznámilo příchod miliontého migranta Německo, které se stalo v současné uprchlické krizi hlavní cílovou zemí. Přicházejí tam i lidé z Albánie, Černé Hory nebo Kosova.

KAMIL POLKO a ČTK