Vzhledem k nedávným případům otravy novičokem přijala policie z hrabství Wiltshire výjimečná bezpečnostní opatření a krátce po incidentu okolí restaurace Prezzo Italian preventivně uzavřela. „Po ohlášení incidentu byly na scénu poslány čtyři sanitky. Dostavil se i speciální protichemický tým,“ uvedla pro BBC policejní mluvčí.

Obavy z další otravy nebezpečnou chemikálií se však nepotvrdily. „Čtyřicetiletý muž a asi o deset let mladší žena byli oba převezeni do místní nemocnice k ošetření. Můžeme potvrdit, že nic nenasvědčuje otravě novičokem. Oba lidé zůstanou v nemocnici na pozorování,“ sdělil policejní mluvčí médiím. Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda se dvojice stala obětí zločinu, nebo se jednalo o nešťastnou náhodu. 

Lidé mají obavy

Událost vyvolala mezi lidmi paniku. V červnu letošního roku byla dvojice místních obyvatel Charlie Rowley a Dawn Sturgessová vystavena působení stejné látky, která byla v březnu použita k otravě bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Sturgessová na následky otravy zemřela. Policisté opakovaně uvedli, že není možné říci, zda se ve městě nenachází i další zdroje novičoku.

Podle svědků z restaurace Prezzo Italian na místě zavládl chaos. „Ta žena chodila tam a zpátky, byla hysterická a volala záchanku. Najednou jsme slyšeli sirény. Přišli dovnitř celé v bílém a s maskami na obličeji. Bylo to jako armageddon,“ popsal BBC nejmenovaný svědek. „Vezou nás na bezpečné místo, asi budeme muset podstoupit krevní testy. Doufám, že budeme v pořádku,“ napsala na facebooku návštěvnice restaurace Prezzo Italian Amanda Newtonová. 

Podle obou hostů z restaurace byla dvojice ruského původu, policie však tuto informaci odmítla komentovat. Matthew Dean z městského zastupitelstva požádal veřejnost, aby nedělala předčasné závěry a upozornil, že od útoku na Skripala došlo ve městě již k několika falešným poplachům.

Británie viní ruské tajné služby

Policisté tento měsíc obvinili z útoku na Skripala dvojici mužů, používající jména Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Podle obžaloby pracují pro ruskou vojenskou rozvědku GRU. Moskva však jakékoliv zapojení do útoku od samého počátku rezolutně odmítá.

Zdroj: Youtube

Oba Rusové vystoupili na veřejnost a v rozhovoru s médii prohlásili, že ve Velké Británii byli na dlouho plánované dovolené a s vládou nemají nic společného. Řada důkazů však jejich tvrzení vyvrací. Podle ruského investigativního serveru The Insider si letenky do Londýna zakoupili na poslední chvíli. 

Dokumenty s informacemi o cestovním pasu Alexandra Petrova jsou označeny za „přísně tajné“ a obsahují telefonní číslo s příkazem „neposkytujte informace“. Podle odborníků je to extrémně vzácné a oddělení, které dokument vydalo, to obvykle dělá u osob pracujících pro vládu.

„Normální lidé zde své pasy nezískávají,“ řekl Sergej Kaněv, investigativní reportér, který se podílel na výzkumu, televizní stanici TV Rain. „Nemyslím byznysmeny nebo vysoko postavené úředníky. Myslím lidi, kteří často pracují v utajení, včetně tajných služeb,“ dodal.

Zveřejněné informace však Rusko odmítá. „Faktem je, že ani Petrov, ani Boširov nemají nic společného s Putinem a samozřejmě ani s Kremlem,“ prohlásil v neděli mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.