"Světí účel všechny prostředky?" ptá se Asociace občanů automobilistů (ACAM), která usiluje o bezpečnost silničního provozu, v dopise zaslaném Vatikánu a portugalské biskupské konferenci. "Cíl otce Rodriguese přiblížit se k masám je sice pěkný, neškodí však tomuto cíli některé prostředky, které používá?" táže se sdružení.

Dvaačtyřicetiletý otec Antonio Rodrigues, který má starosti tři farnosti v okolí Santa Comba Dao ve středním Portugalsku, jezdí vozem Ford Fiesta 2000 ST. V tisku se už pochlubil, že jel rychlostí 210 kilometrů za hodinu, aniž by ho zastavila policie. ACAM žádá církev, aby zaujala postoj k takovým nebezpečným výrokům kněze a k jeho "podivnému, eticky neobhajitelnému způsobu šíření evangelia".

Farář to ale považuje za přehnané. "Vypadá to, jako bych jezdil po silnicích s morbidním potěšením z toho, že ohrožuji bezpečnost lidí," prohlásil pro deník Correio da Manha. "Mám rád sportovní vozy, ale jezdím opatrně," ujistil.

Někteří jeho farníci se již za něho postavili. "Jeho auto je jako bomba, ale pan farář je opatrný a nejezdí moc rychle. Samozřejmě, mladým se to líbí," řekl Manuel Edmundo deníku Diário de Notícias.

"Chodíme se na auto dívat a povídáme si s farářem - ten má na nás vždycky čas," vysvětlil, jak to chodí devatenáctiletý mladík. "Kněží mají na starosti stále více farností a musejí najezdit spousty kilometrů. Potřebují se rychle a bezpečně přemísťovat," dodal.