Pavlús se stal v očích církve nepohodlným poté, co na církevním pracovním setkání odmítl uznat, že manželství je výhradně svazek muže a ženy. A svůj postoj odmítl přehodnotit. „Zeptali se mě na jednu otázku, jestli jsem svůj soukromý názor na manželství nezměnil," popsal Pavlús pro web Aktuality.sk okolnosti svého vyhazovu.

Nepomohla ani spokojenost jeho oveček v Turanech. „Kaplan svoje názory nikdy neprezentoval ani nevnucoval v kostele ani v rámci osobních rozhovorů," uvedla na jeho obhajobu jedna z místních praktikujících věřících. Tři desítky věřících podepsaly dopis na Pavlúsovu podporu. Marně, mladý duchovní nakonec skončil v českém exilu.

Poslední mše na Slovensku byla plná emocí. „Bylo mi, jako bych se právě rozešel s holkou," popsal svoje pocity Pavlús pro deník Sme. V téže době ležely na jednotce intenzivní péče dvě jeho předčasně narozené dcerky. Lidé na podporu mladé rodiny vybrali v krátké době více než 10 tisíc eur (v přepočtu 270 tisíc korun).

Pavlús nyní působí jako kazatel Českobratrské církve evangelické v Šumperku. Tvrdí, že Bibli je třeba vykládat v kontextu doby. „Tenkrát neexistovalo nic jako registrované partnerství. Pokud se v biblických spisech někdo vyjadřoval k pohlavnímu styku osob stejného pohlaví, většinou šlo o chrámovou prostituci nebo nemanželský styk," vyjádřil své přesvědčení pro slovenský server HN online Pavlús.

Na Slovensku se k evangelickému vyznání hlásí 300 tisíc lidí. Vloni se v zemi na popud Aliance pro rodinu konalo referendum, jehož výsledkem měl být zákaz adopce dětí ze strany homosexuálních párů či konec sexuální výchovy na školách. Plebiscit však byl kvůli nízké volební účasti neplatný.