Příběhu vytrvalého amerického farmáře, kterému uhynuly krávy, a odvážného advokáta, který pro boj za spravedlnost riskoval více než svojí práci, se ani nechce věřit. Děsivou pravdu o vypouštění chemikálií společností do pitné vody a hrůzných zdravotních následcích lidí odhaluje i film Dark Waters, jež je natočen dle skutečných událostí.

Pěna, která zabíjela krávy

Situace začala být podivná ve chvíli, kdy se v potoce, který se nacházel v blízkosti údajné skládky kancelářských potřeb z továrny, objevila zvláštní pěna. Ta se následně vylila na pastvinu, kde se nacházely Tennantovy krávy. Desítky z nich začaly dramaticky hubnout a umírat. Nepomohlo ani zdvojnásobení krmiva.

Ilustrační foto.
USA otřásl děsivý případ. Po manželově sebevraždě utopila děti, pak se zabila

Farmář byl však o krok napřed a vše zachytil na video. Na pásce jdou vidět vyhublé krávy s nádory na kůži. „S touhle vodou není něco v pořádku,“ jde slyšet na záznamu Tennanta.

Farmář nelenil a najal advokáta Roba Bilotta. Měl štěstí, protože jeho advokátní kancelář zastupovala v podobných případech korporátní klienty, jako byla společnost DuPont, nikoliv obyčejné farmáře. Pro něj však udělal výjimku. „Zkrátka jsem hrál za opačný tým,“ vzpomíná Bilott podle deníku Chicago Tribune ve svých pamětech na žalobu, kterou nakonec na společnost podal.

Zásadní důkaz

Za několik let, kdy společnost na spor zareagovala dohodou a zaplatila farmáři nezveřejněnou částku, posílala Bilottovi krabice dokumentů, které si sám při soudním řízení vyžádal. Všechno bylo zdánlivě v pořádku, pak si ale advokát všiml jednoho dopisu, který DuPont poslala americké Agentuře pro ochranu životního prostředí.

Vědec, který dopis poslal, v něm totiž mluvil o něčem, o čem se v jiných dokumentech nepsalo. Advokát později odhalil, že se jednalo o kyselinu perfluorooktanovou (PFOA), uvedl portál UK Time News. A co víc, tato chemická látka byla zjištěna v krvi zaměstnanců DuPontu.

Tímto odhalením se začal rozplétat mnohem děsivější příběh. V průběhu soudního procesu oznámil minnesotský konglomerát 3M, že přestane vyrábět podobně znějící chemickou látku, kyselinu perfluoroktansulfonovou (PFOS). Ukázalo se, že tato společnost vyráběla i kyselinu perfluorooktanovou a prodávala ji DuPontu. Ta ji používala, aby se teflon při výrobě neslepoval. Společně s PFOA se o této dvojici chemikálií mluví jako o PFAS.

Hrůzná zjištění

I když obě společnosti tvrdily, že kyseliny nejsou pro lidi škodlivé, tak společnost 3M tři roky před ukončením výroby informovala o jejich hromadění v lidské krvi. Kromě toho věděli o tom, že se nerozkládají v životním prostředí. Záznamy, které získal Bilott, dokonce tvrdily, že společnost DuPont věděla o tom, že je kyselina perfluorooktanová nebezpečná pro zvířata. I tak ji vypouštěla do potoka, kde zabíjela ryby, či ji testovala na opicích, které poté uhynuly.

Píseň Killing in the Name od skupiny Rage Against the Machine hraje kanadské rádio ve smyčce již víc než 24 hodin. O důvodech, proč tomu tak je, se spekuluje.
Internet řeší záhadu: V kanadském rozhlase hraje bez přestání jedna píseň dokola

Společnost následně ve svých záznamech uvedla, že kyselina přechází z těhotných zaměstnankyň na nenarozený plod, kterému způsobuje deformaci obličeje. Sloučeniny se měly nacházet i v jablkách nebo chlebu. A co víc, jejich přítomnost se objevila i v pitné vodě v obcích v blízkosti teflonového závodu. Všechny tyto skutečnosti byly přísně tajné. Onen potok protékající pastvinou rodiny Tennantových byl dle očekávání rodiny vysoce kontaminovaný.

Nekonečný boj za spravedlnost

Ani po urovnání sporu se záležitost nepřestala řešit. Bilott na žádost vytrvalého farmáře sepsal devatenáctistránkový dopis se všemi zjištěními a poslal ho Agentuře pro ochranu životního prostředí a ministerstvu spravedlnosti. Znovu žaloval společnost, a to jménem tisíců lidí, kteří žili v blízkosti teflonového závodu.

Společnost nakonec zaplatila studie zdravotních dopadů kyseliny. V té se zjistily dopady na lidské zdraví, o kterých měly společnosti 3M a DuPont povědomí dle výzkumu na zvířatech už o desetiletí dříve. I když se potvrdilo, že má kyselina souvislost s některými druhy rakoviny, onemocněním štítné žlázy nebo třeba vysokou hladinou cholesterolu, společnosti dodnes jakoukoli zodpovědnost odmítají. Lidé v okolí továrny stále pijí kontaminovanou vodu, kyselina se nachází v půdě a ve volně žijících zvířatech.

Zavražděná blogerka Gabby Petitová.
Smrt z milosti? Vrah blogerky Petitové si psal deník, rodina zveřejnila úryvky

Farmář, který chtěl vyřešit příčinu uhynutí svých krav a který se velkou měrou zasloužil o vyřešení spletitého případu, se konce soudní pře nedožil. Zemřel na infarkt v roce 2009 ve věku sedmašedesáti let.

Advokát Bilott se nyní snaží přimět obě společnosti, aby zaplatily lékařské pozorování každého Američana, který byl vystaven působení kyseliny. Navíc tvrdí, že látky z teflonu se nacházejí v krvi lidí po celém světě. Pánvičky má přece jen doma jak Američan, tak třeba Australan a Číňan.