Díky trojským koňům jsou hackeři schopní monitorovat aktivitu uživatelů zavirovaných počítačů na internetu. Mohou třeba zjistit, jaká zadávají hesla a přihlašovací údaje.

Vir DNSChanger přesměrovával uživatele přes nyní vypínané servery na stránky opatřené reklamními sděleními, za jejichž prohlížení hackeři inkasovali peníze.
„Představte si, že někdo překonfiguruje váš počítač, aby vás vždy posílal na nějaký falešný rozcestník. To znamená, že vám někdo podstrčí jakoukoliv webovou stránku a vy nemáte šanci poznat, že to není stránka, kterou hledáte," uvedl pro ČT odborník na počítačovou bezpečnost Tomáš Přibyl.

Nyní, když tyto servery nefungují, se lidé se zavirovaným počítačem k internetu nepřipojí, dokud vir neodstraní. Postižení uživatelé si mají podle odborníků vyčistit počítač od virů pomocí antivirového programu.

DNSChanger vypustilo na síť v roce 2007 šest estonských hackerů. Podařilo se jim infikovat přibližně čtyři miliony počítačů po celém světě fungujících s operačními systémy Windows a Mac. Šlo o počítače v domácnostech, firmách i vládních úřadech, jako je třeba americká NASA. Za zobrazené reklamy zinkasovali 14 milionů dolarů (v přepočtu 290 milionů korun). FBI a estonským úřadům se podařilo gang dopadnout loni a FBI převzala správu nad servery, přes které vir dál uživatele připojoval na internetové stránky.

Jejich okamžité vypnutí by znamenalo náhle odpojit od internetu miliony uživatelů, kteří netušili, že se v jejich počítačích vir ukrývá. FBI proto dočasně nahradila servery svými „čistými" a spustila informační kampaň, aby si lidé zkontrolovali, zda mají svůj počítač v pořádku, a případně vir odstranili.
„Dosáhnout všech obětí je velký problém, který nám někdy zabere roky," řekl BBC o kontaktování lidí, kteří mají zavirované počítače, výzkumník Johannes Ullrich, který se zabývá bezpečností na internetu.

Až na 300 tisíc uživatelů, mezi nimiž je i přes 2100 Čechů, většina lidí vir ze svého počítače odstranila. Měli na to čas od loňského listopadu.
„V USA bylo k 4. červenci zavirováno přibližně 48 tisíc počítačů," uvedla pro stanici ABCNews mluvčí FBI.