Federální úřad pro vyšetřování (FBI) po loňské smrti královny Alžběty II. zveřejnil před několika dny na svém portálu několik spisů týkajících se jejích cest do USA v 80. letech minulého století, ve kterých ukázal, jak agenti pomáhali zajišťovat bezpečnost.

V té době totiž britská koruna čelila silné nevoli ze strany Irů i irských komunit žijících v Americe kvůli konfliktu v Severním Irsku. Úřad se zejména obával akcí ze strany Irské republikánské armády (IRA).

Královnu vinil ze smrti dcery

Největší nebezpečí však hrozilo v roce 1983 při návštěvě Kalifornie od prostého muže, který na panovnici chystal atentát, protože se chtěl pomstít za smrt své dcery. Ta byla v Severním Irsku zabita gumovým projektilem. FBI se o možné hrozbě dozvěděla prostřednictvím policisty ze San Franciska, a to měsíc před plánovaným příletem britských monarchů.

Královna Alžběta II.
Závěť Alžběty II. zůstane 90 let tajemstvím. Karel III. zdědí labutě

K provedení ochranných opatření pomohla náhoda. Muž zákona totiž v kalifornském velkoměstě často navštěvoval jednu irskou hospodu, v níž právě potkal potenciálního atentátníka. Stanice BBC na základě zveřejněného spisu uvedla, že strážník zaslechl muže, který o plánované vraždě mluvil do telefonu. „Uvažoval nad dvěma možnostmi atentátu. Buď chtěl shodit nějaký předmět z mostu Golden Gate na královskou jachtu Britannia, až pod ním bude proplouvat, nebo se chtěl pokusit královnu Alžbětu II. zabít při její návštěvě Yosemitského národního parku,“ napsal úřad ve zprávě.

Příjezd královny Alžběty II. do San Diega:

Zdroj: Youtube

V reakci na to tajná služba naplánovala uzavřít chodníky na mostě Golden Gate, jakmile se jachta přiblíží. V dokumentech se ale už neuvedlo, jaká opatření provedla v Yosemitech, ale z historických záznamů je známo, že královna i s princem Philipem park navštívila. FBI taky nezveřejnila žádné podrobnosti o zatčení dotyčného muže.

Obavy z IRA

Mnoho dalších státních návštěv zesnulé královny v Americe se uskutečnilo v době zvýšeného napětí uprostřed nepokojů v Severním Irsku. Když se v roce 1976 Alžběta II. zúčastnila oslav dvoustého výročí založení USA, nad místem pořádání akce proletěl pilot Battery Park se svým malým letadlem táhnoucím za sebou nápis „Anglie, vypadni z Irska“. Úřady si pak muže předvolaly.

Alžběta II. při své korunovaci. Na hlavě má Britskou imperiální korunu. V závěru své korunovace si ji na hlavu dá i současný britský panovník Karel III. Součástí koruny je kontroverzní diamant Cullinan II.
Korunovace Alžběty II.: Prosadila si kamery, nošení těžké koruny trénovala týdny

FBI si však dle zveřejněných spisů zejména dávala pozor na působení IRA v zemi. V roce 1976 totiž královnina bratrance z druhého kolene lorda Mountbattena zabila v irském hrabství Sligo bomba nastražená právě touto organizací. V interní zprávě FBI se před osobní návštěvou Alžběty II. v Kentucky v roce 1989 uvedlo, že možnost výhrůžek britské koruně ze strany Irské republikánské armády je stále aktuální.

Federální pobočky v Bostonu a New Yorku měly za úkol pozorně sledovat situaci a v případě jakýchkoliv hrozeb vůči královně okamžitě informovat kolegy ve městě Louisville v Kentucky. O panovnici se totiž vědělo, že vlastnila dostihové koně a během svého života několikrát navštívila dostihové závody, včetně slavného Kentucky Derby, který se v tomto americkém státě pořádá.

Královna v USA navštívila i baseballový zápas:

Zdroj: Youtube

Ani v 90. letech nebyla situace v Severním Irsku výrazně klidnější. Silná protimonarchní nálada stále zaznívala napříč irskými komunitami po celém světě. Při státní návštěvě v roce 1991 měla zesnulá královna s tehdejším prezidentem USA Georgem Bushem starším navštívit baseballový zápas týmu Baltimore Orioles. FBI varovala tajnou službu, že irské skupiny plánují na stadionu protesty a že si na zápas rezervovaly mnoho vstupenek v určitém bloku tribuny.

Budou odtajněny další dokumenty

Kromě tento týden zveřejněných spisů na stránkách Federálního úřadu pro vyšetřování se v budoucnu plánují odtajnit i další záznamy. FBI však pro televizní stanici NBC News uvedla, že ještě nestanovila časový plán pro jejich zveřejnění.