"Americký lid si zaslouží okamžitě dostat plná a kompletní fakta," řekla Clintonová novinářům. Zároveň je přesvědčena, že nová zjištění nepřinutí FBI změnit svůj červencový verdikt, podle něhož Clintonová jako ministryně zahraničí používáním soukromého e-mailu pro pracovní účely neporušila zákon.

Ředitel FBI James Comey v pátek oznámil Kongresu, že prozkoumá další nově objevené e-maily odeslané ze soukromého účtu Clintonové, zda neobsahují utajované informace. Krok FBI je překvapivý, protože úřad tak činí necelé dva týdny před prezidentskými volbami a sám avizoval, že neví, jak dlouho bude záležitost prověřovat.

Na předvolebním shromáždění na Floridě Clintonová Comeyho postup označila za "bezprecedentní" a "hluboce znepokojivý". Ředitele FBI znovu vyzvala, aby zveřejnil "celá a kompletní fakta".

Comey o vyšetřování písemně informoval předsedy několika výborů obou komor Kongresu. Nejmenovaný vládní zdroj podle amerických médií upřesnil, že e-maily byly nalezeny v jiném elektronickém zařízení v rámci nesouvisejícího vyšetřování.

Zařízení patřilo poradkyni Clintonové - Humě Abedinové a jejímu manželovi Anthonymu Weinerovi, upozornil s odvoláním na FBI list The New York Times. Weiner je vyšetřován kvůli obscénní komunikaci s patnáctiletou dívkou. Abedinová již v srpnu oznámila, že se s ním rozchází i kvůli jiným jeho sexuálním skandálům.

Vyšetřování FBI již dříve

Podle amerických médií se ředitel FBI Comey rozhodl o zahájení nového vyšetřování elektronické pošty Clintonové informovat Kongres i přes to, že jeho představená, ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová, byla proti. Členka administrativy prezidenta Baracka Obamy údajně nepovažovala za vhodné informovat o vyšetřování jednoho z prezidentských kandidátů méně než dva týdny před volbami.

Lynchová prý Comeyho vyzvala, aby se držel dlouholeté praxe a nezveřejňoval nic, co by mohlo jakkoli ovlivnit průběh voleb. Ředitel FBI podle médií, která se odvolávají na vládní zdroj, ale ministryni řekl, že cítí povinnost o vyšetřování informovat. Comey v předchozích volbách podporoval republikánské kandidáty Johna McCaina a Mitta Romneyho.

Clintonová již dříve čelila vyšetřování FBI za využívání soukromého poštovního serveru ke služebním účelům v době, kdy byla šéfkou americké diplomacie. Exministryně podle kritiků nesprávným rozesíláním služební elektronické pošty ohrožovala bezpečnost státu.

FBI v červenci konstatoval, že využíváním soukromého serveru Clintonová prokázala značnou nedbalost, ale že zákon neporušila. Republikánský rival Clintonové Donald Trump uzavření případu v pátek znovu označil za "příšernou chybu".

Média: FBI ví o nových e-mailech Clintonové už několik týdnů
O dalších e-mailech, které byly odeslány ze soukromého poštovního účtu Hillary Clintonové v době, kdy byla ministryní zahraničí, vědí agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) už několik týdnů. S odvoláním na své zdroje z FBI to dnes uvedl list The Washington Post (WP) a agentura AP. Ředitel FBI James Comey informoval Kongres o záměru prozkoumat nově objevené e-maily až tento pátek, tedy necelé dva týdny před volbami.

FBI o nových e-mailech Clintonové podle amerických médií ví už od začátku října. Našel je údajně v elektronickém zařízení Anthonyho Weinera, manžela blízké poradkyně Clintonové Humy Abedinové, který je vyšetřován kvůli obscénní komunikaci s patnáctiletou dívkou.

Šéf vyšetřovatelů Comey ale tvrdí, že se o e-mailech dozvěděl ve čtvrtek a hned v pátek o možnosti nového vyšetřování v kauze elektronické komunikace bývalé šéfky americké diplomacie informoval Kongres. Podle WP není jasné, zda Comey o e-mailech věděl už dříve, anebo zda mu o nich jeho podřízení řekli až se zpožděním.

Comey v pátek Kongres informoval i přesto, že jeho představená, ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová, byla proti. Členka administrativy prezidenta Baracka Obamy údajně nepovažovala za vhodné informovat o vyšetřování jednoho z prezidentských kandidátů méně než dva týdny před volbami.

Sama Clintonová Comeyho postup v sobotu označila za "bezprecedentní" a "hluboce znepokojivý". Ředitele FBI vyzvala, aby zveřejnil "celá a kompletní fakta". Stále totiž není jasné, o kolik e-mailů jde a co vlastně obsahují.

Clintonová již dříve čelila vyšetřování FBI za využívání soukromého poštovního serveru ke služebním účelům v době, kdy byla šéfkou americké diplomacie. Exministryně podle kritiků nesprávným rozesíláním služební elektronické pošty ohrožovala bezpečnost státu.
FBI v červenci konstatoval, že využíváním soukromého serveru Clintonová prokázala značnou nedbalost, ale že zákon neporušila.

Comey v předchozích volbách podporoval republikánské kandidáty Johna McCaina a Mitta Romneyho. Dlouho byl registrovaných členem Republikánské strany, letos v červenci ale uvedl, že už není členem žádné strany.

Kauza kolem elektronické komunikace Clintonové patří k častým tématům útoků republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa na jeho demokratickou sokyni. Realitní magnát několikrát řekl, že pokud zvítězí, budou se případem zabývat zvláštní vyšetřovatelé, a pokud najdou pochybení, poputuje Clintonová do vězení.