Malba znázorňující postavy ze Shakespearovy hry Othello vznikla v roce 1921. Jde o jedno z uměleckých děl, které byly odcizeny z manhattanského bytu sběratelů Ernesta a Rose Hellerových.

Podle novinových zpráv z roku 1988 se při loupeži ztratily rovněž sochy, drahé koberce a stříbrné nádobí.

Schieleho Potrét Wally, ukradený nacisty a vrácený roku 2010 - letošní verdikt je podobným úspěchem
Soud přiřkl obrazy zabavené nacisty rodákovi z Brna umučenému v Dachau

Vyšetřovatel FBI Marc Hess k případu uvedl: „Lupiči byli dobře informovaní. Ten, kdo zločin provedl, měl přístup do budovy a postupně vykradl několik bytů, zatímco byli jejich majitelé pryč.“

CNN s odkazem na soudní dokumenty podotýká, že člověk, u kterého byl Chagallův obraz objeven, není přímým účastníkem krádeže. Dílo získal ve Virginii na přelomu 80. a 90. let.

Předpokládá se, že lupič ho kontaktoval v naději, že se muži napojenému na bulharskou mafii podaří obraz vyvézt ze země a výhodně zpeněžit.

Graffiti z projektu 5Pointz
Přelomový verdikt: sprejeři, kterým odstranili graffiti, dostali odškodnění

Poté, co inkriminovaná osoba skutečně sehnala kupce, zjistila, že ji lupič chce okrást, a proto si dílo nechala. Chagallova malba pak více než 30 let odpočívala v podkroví v podomácku vyrobené dřevěné krabici s nápisem „různé výtvarné práce ze střední školy“.

Muž se posléze pokoušel obraz několikrát prodat newyorským galeriím. Tak se nakonec dostal do hledáčku FBI. Podle deníku New York Times je mu dnes 72 let a trpí nevyléčitelnou chorobou.