„K tomuto případu nepřísluší žádné obvinění," oznámil šéf FBI James Comey. Ve srovnání s ostatními podobnými vyšetřovanými případy si FBI podle něho nemyslí, že by se nějaký soudný prokurátor snažil dostat tuto záležitost před justici.
„Přestože jsme nenašli jasný důkaz, že exministryně Clintonová nebo její kolegové měli v úmyslu porušit zákon upravující nakládání s utajovanými informacemi, existují důkazy, že byli velmi nedbalí s tím, jak zacházeli s velmi citlivými a vysoce utajovanými informacemi," dodal.
Před třemi dny FBI Clintonovou kvůli e-mailům vyslechla a uzavřela tak zhruba rok trvající vyšetřování celé záležitosti.
Porušení vládních pravidel
Už inspekce amerického ministerstva zahraničí v květnu dospěla k závěru, že Clintonová používáním soukromého e-mailu pro pracovní účely porušila vládní pravidla. Clintonová podle vyšetřovatelů přes soukromý e-mail odeslala nebo přijala řadu tajných informací, přestože podle vládních nařízení podobnou poštu lze rozesílat jen přes bezpečnostně zajištěné kanály. Exministryně ale tvrdila, že její pošta žádná utajovaná data neobsahovala.
Republikáni se z provalení kauzy snažili politicky co nejvíc vytěžit, aby ukázali Clintonovou jako dostatečně nevěrohodnou k tomu, aby byla s to zastávat prezidentský úřad. Faktické uzavření případu ze strany FBI, byť s přísným pokáráním, ale naznačuje, že se Clintonové v této otázce uvolňují definitivně ruce. Podle AP je ale nepravděpodobné, že tím zmizí pochybnosti mnoha voličů o důvěryhodnosti Clintonové.
Pravděpodobný soupeř Clintonové v boji o Bílý dům Donald Trump reagoval na rozhodnutí FBI na internetové sociální síti s rozhořčením. „Ředitel FBI řekl, že nečestná Hillary ohrozila naši národní bezpečnost. A žádné stíhání! No teda!" napsal prakticky jistý republikánský kandidát na prezidenta.