Goelman řekl, že náměstek ředitele FBI David Bowdich nařídil propuštění agenta, který strávil v úřadu 26 let, v pátek. Krok náměstka ředitele přitom přišel poté, co vedoucí úřadu, v jehož kompetenci je disciplinární řízení, rozhodl, že Strzok bude za svůj čin pouze degradován a na 60 dní postaven mimo službu.

„Rozhodnutí propustit speciálního agenta Strzoka je nejen odklon od běžné praxe FBI, ale také odporuje prohlášením ředitele (Christophera) Wraye před Kongresem a jeho zárukám, že se FBI se hodlá držet standardního vnitřního procesu v této i ve všech ostatních personálních záležitostech,“ obvinil Goelman úřad.

FBI odmítla Goelmanova tvrzení jakkoli komentovat. Samotný Strzok zveřejnil prohlášení svého právníka v příspěvku na twitteru, ve které bývalý agent napsal, že byl „hluboce zarmoucen“ rozhodnutím FBI.

„Bylo mi ctí sloužit mé zemi a pracovat se skvělými muži a ženami FBI,“ napsal Strzok ve svém příspěvku a připojil odkaz na svůj účet na serveru GoFundMe, kde mu mohou jeho příznivci přispět na pokrytí nákladů na právní zastupování a ztráty příjmu. Vzhledem k tomu, že byl 48letý Strzok propuštěn před svými padesátými narozeninami, může ztratit část svých důchodových benefitů.

Strzok hrál hlavní roli ve vyšetřování Hillary Clintonové v případu používání soukromého emailu pro pracovní účely a podílel se na doporučení FBI, aby proti bývalé ministryni zahraničí nebylo podáno trestní oznámení. Později se podílel na vyšetřování údajného ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016.

V SMS s Pageovou pak mimo jiné oba vysoce postavení zaměstnanci FBI nazývali Trumpa idiotem a odpornou osobou. Strzok rovněž vyjádřil názor, že prezidentské volby měla vyhrát Hillary Clintonová. Proti Trumpovy zaměřené SMS pak poté, co se dostaly na veřejnost, někteří republikánští zákonodárci označili za důkaz, že je FBI zaujata proti současnému prezidentovi.

Sám Trump pak Strzoka v minulosti ostře kritizoval a na jeho propuštění zareagoval v pondělí odpoledne na Twitteru. Označil ho přitom za naprostého podvodníka a znovu zopakoval své tvrzení, že neexistuje žádná tajná dohoda a ani nijak nebrání spravedlnosti. „Agenta Petera Strzoka právě propustili z FBI – konečně,“ uvedl Trump.