Američan, Kanaďan a Filipínec čelí obvinění z plánování teroristického útoku, který měli spáchat ve jménu IS. Informoval o tom server BBC.

Jeden z nich údajně prohlásil, že chce provést další 11. září. „Při plánovaných útocích měly být odpáleny bomby na Times Square a v prostorách newyorského metra. Do lidí chtěli útočníci střílet během několika koncertů,“ oznámil soudní úřad.

Protesty napříč Ruskem v den Putinových 65. narozenin
Putinovy narozeniny: úřady zatkly přes sto demonstrantů

Skupinu se podařilo odhalit minulý rok, díky agentovi FBI, kterému se s ní podařilo navázat kontakt. Skupina ke své komunikaci používala chatovací aplikaci.

V pátek newyorská policie oznámila zatčení devatenáctiletého mladíka jménem Abdulrahman El Bahnasawy, kanadského občana. Stejně starý Američan Talha Haroon byl zatčen v Pákistánu a třetí do party a nejstarší z nich, 37letý Filipínec byl zatčen ve své rodné zemi.

El Bahnasawy byl zatčen již v květnu 2016 a obviněn z terorismu. Nyní čeká na rozsudek.

Výbuchy na bruselském letišti zabily ráno několik lidí.
Teroristé udeřili v Bruselu na letišti a v metru. Belgie je paralyzována

Haroon byl zatčen v září 2016 a Salic následující rok v dubnu. Oba by měli být v dohledné době převezeni do USA.

Útok chtěl trojlístek provést během muslimského měsíce ramadánu minulý rok. Inspirovali se údajně událostí z roku 2015, která se odehrála v klubu Bataclan v Paříži. Za vzor jim byly i útoky z belgického metra.

Jejich ideálem byly ale útoky z 11. září 2001, kdy zemřely téměř tři tisíce lidí. Incident vedl k vyhlášení „války terorismu“ tehdejším americkým prezidentem George W. Bushem a americké invazi do Afghánistánu.

Nejtragičtějším ze série šesti atentátů, jimž v Paříži podlehlo 129 lidí se stal útok v koncertní hale Bataclan, kde právě hrála americká rocková skupina Eagles of the Death Metal.
Francouzská policie věděla o hrozbě útoku na klub Bataclan od roku 2009