FBI muže zatkla v neděli poté, co se setkal s jedním z jejich agentů v utajení. Tomu měl sdělit, že plánuje bombový útok během oslav dne nezávislosti v Clevelandu a ve Philadelphii.

"Co zasáhnout v jejich jádru? Výbuch. Bomba. Vyhodit je do povětří během přehlídky 4. července, " citoval slova podezřelého agent FBI v Clevelandu Stephen Anthony. Anthony na tiskové konferenci také uvedl, že muž byl "ochoten sekat ruce a hlavy."

Pittse sledovali policisté už od roku 2017, kdy bydlel v Cincinnati. „Tento případ ukázal, že bezpečnostní složky nemohou jen nečinně čekat, až někdo spáchá násilný trestný čin,” řekl stanici Fox News Anthony.

Oslavy dne nezávislosti slaví mnoho amerických měst bujarými oslavami, průvody a ohňostroji. Během takovýchto událostí jsou policisté ve střehu více než jindy a akce doprovází přísná bezpečnostní opatření. 

Útok, který se měl odehrát v podobném duchu, zmařili agenti i v roce 2015. Tehdy zatkli deset lidí, kteří se hlásili k hnutí islámského státu a plánovali útok právě na Den nezávislosti. 

Poslední teroristický útok se v USA odehrál v říjnu minulého roku. Tehdy muž uzbecké národnosti najel v New Yorku na cyklostezku kamionem. Zabil osm lidí.