Šéfové států a vlád zemí EU se v Bruselu sejdou ve čtvrtek a v pátek, konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás bude jedním z hlavních témat diskuse. Fiala připomněl, že dva dny po útocích měly v Praze původně společně zasedat česká a izraelská vláda.

„Nový termín našeho setkání jsme zvolili záměrně den před jednáním Evropské rady, abych měl co nejčerstvější informace ze země a také nové argumenty pro podporu Izraele v Radě,“ uvedl český ministerský předseda.

Hamás je teroristická organizace, podle toho k ní musíme přistupovat, musíme si být jistí tím, že žádné evropské peníze nebudou využity na podporu terorismu,“ dodal Fiala. Izrael je podle něj klíčovým spojencem Česka.

„Má právo na mír a bezpečnost a Česká republika stojí pevně po jeho boku,“ poznamenal.

Český premiér Petr Fiala
Jsme připraveni pomoci Izraeli, prohlásil Fiala. Podrobnosti ale uvést nechtěl

Fialovo prohlášení kopíruje mandát, který premiérovi pro jednání v Bruselu schválila česká vláda. „Premiér bude prosazovat, aby Rada potvrdila jednoznačnou podporu Izraeli a jeho právo na sebeobranu,“ řekl novinářům vicepremiér Vít Rakušan. Součástí mandátu je i prohlášení, že Hamás je teroristickou organizací a je nutné zajistit jeho izolaci. „I kvůli tomu podporujeme v rámci mandátu přezkoumání rozvojové pomoci EU a zastavení veškerých plateb, dokud kontrola nebude dokončena,“ dodal Rakušan.

S Fialou dnes na návštěvu Izraele zavítal i rakouský kancléř Karl Nehammer. Podle agentury APA, která se odvolává na informace rakouského spolkového kancléřství, kancléř při odpoledním setkání s izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem zdůraznil právo Izraele na sebeobranu. „Izrael má plné právo se bránit - v souladu s mezinárodním právem,“ řekl Nehammer, který podle APA také odsoudil teror Hamásu a požadoval propuštění rukojmích, kterých se bojovníci Hamásu zmocnili.

„Všichni lidé v Izraeli, v Rakousku, v Evropě a ve světě mají žít v bezpečí, protože neexistuje větší nepřítel demokracie než strach,“ dodal Nehammer a slíbil, že v Rakousku učiní vše pro boj proti antisemitismu a pro podporu židovského života. Herzog poděkoval Nehammerovi za solidaritu.

Na programu návštěvy v Izraeli měl Nehammer podle agentury APA také „podrobný telefonát“ se šéfem Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem. Rozhovor byl ale nakonec podle kancléře odložen na později, neboť Abbás „všechna dnešní jednání zrušil“. Nehammer zdůraznil, že je potřeba zabránit rozšíření konfliktu, a proto je třeba vést dialog se „všemi, kteří zde v regionu nesou zodpovědnost“. 

Izraelské úřady zveřejnily záznam hovoru bojovníka Hamásu, který se nadšeně chlubí se rodině s počtem zavražděných Židů. Na snímku ozbrojenci z palestinského hnutí.
Tvůj syn zabil Židy. Terorista po masakru v Izraeli volal rodině, z hovoru mrazí

Fiala podobný telefonát neplánuje, uvedl na dotaz ČTK mluvčí české vlády Václav Smolka.

Smolka dále novinářům sdělil, že kromě podpory na Evropské radě Fiala s Netanjahuem hovořili o aktuální situaci a možném vývoji a o dalších formách podpory Izraeli, například o materiální pomoci.

S izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem jednal Fiala v Tel Avivu mimo jiné o rukojmích, které drží palestinské radikální hnutí Hamás. 

Fiala později na sociální síti X uvedl, že mezinárodní společenství musí vyvíjet tlak na bezpodmínečné propuštění rukojmích. „I o tom budu mluvit na zítřejším (čtvrtečním) jednání Evropské rady. Izrael má plné právo na sebeobranu a Česká republika stojí po jeho boku,“ poznamenal.

Názory na postup Izraele se různí

Agentura APA uvedla, že Rakousko a Česko patří k těm zemím EU, které současné odvetné akce izraelské armády považují za legitimní sebeobranu. Na druhé straně jsou státy jako Belgie, Irsko a Španělsko, které se na postup Izraele v Pásmu Gazy dívají kriticky a vzhledem k vysokému počtu obětí z řad civilistů požadují humanitární příměří.

Zničené budovy v Pásmu Gazy po odvetném útoku Izraele.
Kdo má pravdu? Izraelci o nemocnici lžou, píší britská média. Vláda tvrdí opak

Palestinské radikální hnutí Hamás v sobotu 7. října Izrael i svět zaskočilo masivním útokem z Pásma Gazy na jih Izraele, kde podle tvrzení izraelských úřadů pozabíjelo na 1400 lidí, většinou civilistů, a přes 220 lidí odvleklo do Pásma Gazy. Od té doby při odvetném izraelském bombardování v Pásmu Gazy podle Hamásem ovládaného ministerstva zdravotnictví zahynulo nejméně 6546 Palestinců.

Hamás v sobotu 7. října Izrael i svět zaskočil masivním útokem právě z Gazy na jih Izraele, kde podle tvrzení izraelských úřadů pozabíjel na 1400 lidí, většinou civilistů. Více než 220 lidí odvlekl do Gazy.