Před dvěma týdny zmiňovaný parlamentní výbor nezaujal stanovisko k Ficovi jako k jedinému ze 40 zájemců o post ústavního soudce. Opozice tehdy tvrdila, že Fico na základě předložených dokladů nesplňuje jednu z hlavních podmínek pro kandidaturu, a to alespoň 15letou právnickou praxi.

Robert Fico
Expremiér Fico chce být ústavním soudcem. Rozhodnou jeho poslanci a Kiska

Fico mezitím dodal poslancům další listiny, například o své pedagogické činnosti, kterými chtěl prokázat dostatečnou praxi. Při dnešním opakovaném hlasování parlamentní výbor Ficovu kandidaturu podpořil.

Stalo se tak poté, co menší vládní strana Most-Híd vyměnila ve výboru jednoho ze svých poslanců, který v lednu o kandidátech na ústavní soudce nehlasoval, protože se sám o tuto funkci uchází. Kvůli jeho absenci tehdy neměla koalice ve výboru většinu. Opoziční poslanci i nyní právnickou praxi dlouholetého politika Fica zpochybňovali.

Volba proběhne odpoledne

Devíti z celkového počtu 13 slovenských ústavních soudců skončí 12leté funkční období již v příštím týdnu. Nové soudce jmenuje prezident Andrej Kiska ze seznamu kandidátů, které zvolí parlament. Sněmovna by podle ústavy měla hlavě státu poskytnout dvojnásobný počet kandidátů, než je volných míst ústavních soudců. To znamená, že parlament bude volit 18 kandidátů. O talár se včetně Fica původně ucházelo 40 zájemců, jedna z nich se kandidatury mezitím vzdala.

Robert Fico
Kiska nejmenuje Fica ústavním soudcem

Rozprava poslanců slovenské sněmovny k volbě kandidátů na ústavní soudce by měla začít dnes odpoledne. Po jejím skončení se uskuteční samotná volba.

Slovenský prezident dnes v souvislosti s volbou kandidátů na ústavní soudce mimořádně vystoupil před poslanci sněmovny a v projevu upozornil na důležitost hlasování. „To, jak vaše volba dopadne, bude pro budoucnost Slovenska a důvěru lidí ve stát, demokracii a spravedlnost nesmírně důležité. Hlasování bude o ochotě jednat v zájmu Slovenska a zajistit řádné fungování státu,“ uvedl Kiska.

Dojde na obstrukce?

Podle dřívějších informací slovenského tisku se Kiska nechal slyšet, že Fica ústavním soudcem nejmenuje. Prezidentská kancelář tuto informaci nepotvrdila. Slovenská média také spekulovala, že koalice by ve snaze protlačit Fica na funkci ústavního soudce mohla přistoupit k obstrukci tak, aby například část nových soudců vybíral až nový prezident.

Ten vzejde z březnových přímých voleb, ve kterých je za jednoho z favoritů považován stávající místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, jemuž prezidentskou kandidaturu nabídl Fico. Kiskovi pětiletý prezidentský mandát skončí v polovině června.

Slovenský prezident Andrej Kiska
Slovensko si zvolí nového prezidenta 16. března, ohlásil šéf parlamentu