Dosavadní slovenský premiér a šéf levicového Směru-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico, který zvítězil v sobotních parlamentních volbách, chce zkusit sestavit vládu. Jednání hodlá začít u největšího politického rivala - opoziční Slovenské demokratické a křesťanské unie - Demokratické strany (SDKU-DS).

SDKU-DS stejně jako další ze čtveřice středopravých stran, které po volbách obsadí v parlamentu většinu křesel, ale jednání o společné vládě se Směrem odmítly.

O tom, kdo bude sestavovat nový kabinet, rozhodne prezident Ivan Gašparovič. Ještě před volbami přitom uvedl, že dá nejprve šanci vítězné straně - tou je Ficův Směr. Zisk téměř 35 procent hlasů označil Fico za úspěch.

Prezident Ivan Gašparovič jako prvního pověří sestavením vlády vítěze sobotních parlamentních voleb na Slovensku, tedy stávajícího premiéra a šéfa levicového Směru - sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica. Prezident to oznámil na nedělní tiskové konferenci. Půjde ale patrně jen o formální krok. Dosavadní opozice, která bude kontrolovat většinu v novém parlamentu, již dala najevo, že nehodlá kabinet formovat společně s Ficem.

"Budeme proto usilovat o sestavení vlády, budeme dělat všechno pro to, aby byl Směr dominantním subjektem kabinetu," řekl Fico. Jeho strana si po čtyřech letech ve vládě polepšila oproti minulým volbám o několik procent. Fico se dlouhodobě drží na čele žebříčku oblíbenosti politiků.

Pro společný kabinet by dosavadní premiér musel získat některé ze středopravých uskupení. Kromě SDKU-DS jde o novou stranu Svoboda a Solidarita (SaS), Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a dalšího nováčka, stranu Most-Híd.

"Vystoupili jsme před voliče jako alternativa, byl by to podvod na voličích. Nabízeli jsme jim ve volbách jiný příběh," uvedla ale jednička kandidátky SDKU-DS Iveta Radičová. Podobně reagovali lídři dalších tří stran.

"Strana Most-Híd je připravena vstoupit do středopravé koalice. Stále držíme naši linii, že se Směrem nebudeme (o společné vládě) jednat," prohlásil předseda strany Most-Híd Béla Bugár. Pravděpodobnější tak je, že se zmíněné čtyři strany spojí a vytvoří společnou vládu. Ve stopadesátičlenné Národní radě totiž obsadí 79 křesel.

"Pokud se dohodnou a sestaví vládu, nemůžeme s tím nic dělat. Když nás pošlou do opozice, půjdeme do opozice. S naším zastoupením v parlamentu ale musí počítat, že budeme velmi tvrdou opozicí," varoval Fico. Nehodlá prý zdržovat, pokud se bude zdát, že jeho Směr opravdu nemá šanci najít pro koalici partnera a tím i většinu v parlamentu. "Bude to období nestability. Ten slepenec nemá šanci na přežití. Více než rok jim nedáváme," poznamenal premiér na adresu rýsující se pravicové koalice.

Kdysi nejoblíbenější slovenský politik neuspěl

"Je to po dvaceti letech konec mečiarismu na Slovensku," komentovala výsledek voleb Radičová. Právě o ní se hovoří jako o žhavé kandidátce na novou slovenskou premiérku. Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) Vladimíra Mečiara, kdysi nejoblíbenějšího slovenského politika, ve volbách propadla. Získala 4,3 procenta hlasů, a nedostala se tak do parlamentu. Tím se zkomplikovala i situace Směru. Právě s populistickou LS-HZDS a s nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS) Fico dosud vládl.

"Napáchali dost a pan Mečiar by měl po dvaceti letech konečně odejít do důchodu," uvedl Richard Sulík, předseda strany Svoboda a Solidarita, která by se dala přirovnat k českým Věcem veřejným avšak s větším důrazem na ekonomická témata.

"Sláva patří vítězům a čest poraženým. Do parlamentu se vrátíme," vzkázal Mečiar v prohlášení, které poslal redakcím. Na stranické funkce rezignovalo i celé vedení Strany maďarské koalice (SMK), která rovněž parlament opouští.

Nacionalistická SNS se sice do parlamentu dostala, ale výrazně oslabila. "Je mi z toho jen velmi smutno, smutno ze Slováků. Ale jaký národ, taková vláda. A všichni budeme plakat - krvavé slzy," řekl novinářům šéf SNS Ján Slota, který je znám svými výpady vůči Maďarsku nebo Romům.