"Svrchovanost byla prvním suverénním krokem Slovákům, když pocítili nejen odpovědnost za vlastní osud, ale dostali příležitost být součástí demokratické svobodné Evropy," prohlásil před novináři Fico, který den schválení deklarace označil za přelomový v novodobých dějinách země.

Deklaraci o svrchovanosti schválili poslanci slovenské sněmovny výraznou většinou hlasů. Dokument při hlasování podpořil i Fico, který byl v té době poslancem SNR. V dokumentu se SNR přihlásila k právu slovenského národa na sebeurčení.

Otevřená cesta do EU

"Z celé deklarace o svrchovanosti sálá zejména odvaha a rozhodnost, že slovenský národ je rozhodnutý založit vlastní stát. Prakticky po přijetí této deklarace se rozhodl tehdejší československý prezident (Václav) Havel odstoupit z funkce, protože síla tohoto poselství byla velká," uvedl Fico, podle něhož právě vyhlášení svrchovanosti otevřelo Slovensku coby samostatnému státu mimo jiné cestu do EU.

Předseda slovenské vlády zároveň ocenil nynější úroveň vztahů mezi Slovenskem a Českem. "Cesta svrchovanosti a suverenity přinesla nové hodnotné vztahy s Českou republiku. Považujeme je za zvláště cenné, začali jsme psát novou historii v rámci visegrádské čtyřky," řekl Fico.

Klidné rozdělení

Šéf slovenského parlamentu Peter Pellegrini doplnil, že deklarace o svrchovanosti byla důležitým milníkem na cestě slovenského národa k vlastní státnosti. "Z dnešního pohledu je třeba mít na paměti, že doba byla složitá, těžká a nejistá, probíhala ekonomická transformace, na jihu Evropy zuřila občanská válka," řekl Pellegrini, který zároveň připomněl klidné rozdělení společného státu Čechů a Slováků na konci roku 1992.

Hlavním architektem deklarace svrchovanosti byl tehdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar, jehož Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) v červnu 1992 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby na Slovensku. Samostatné Slovensko se pak pod vedením Mečiarovy vlády dostalo kvůli porušování principů demokracie do mezinárodní izolace a vypadlo z první skupiny zemí snažících se o přijetí do EU a NATO. Mečiarova popularita postupně klesala a v současnosti Mečiar už v politice nepůsobí.