Na titulní straně slovenských novin vyšel jen seznam „Sedmi smrtelných hříchů tiskového zákona“ a prohlášení Sdružení vydavatelů periodického tisku .

„Chcete, aby vaše oblíbené noviny nevytvářeli redaktoři, ale někdo jiný? K tomu směřuje nový tiskový zákon z dílny vládní koalice,“ píší vydavatelé v úvodu.

Je to poprvé za vlády premiéra Róberta Fica, co média zvolila tak důrazný protest proti vládním návrhům zasahujícím do jejich svobodné práce.
Ve středu totiž mediální výbor slovenského parlamentu schválil vládní návrh tiskového zákona a do závěrečného hlasování v parlamentu ho pustil bez zapracování připomínek vydavatelů, opozice a mezinárodních institucí, které kritizovaly nový typ cenzury.

Návrh zákona například nařizuje vydavatelům, aby zveřejnily každou odpověď na článek, v němž se někdo cítí být poškozen. A to i v případě, že jsou informace v textu pravdivé.
Vydavatelé se bojí, že by se tak noviny staly „hlásnou troubou politiků“.

„Mohli by si psát, co chtějí. V praxi by to znamenalo, že by noviny byly plné reakcí na reakce. Nemyslel jsem si, že se budeme muset vracet do minulého století,“ řekl předseda asociace vydavatelů Miloš Němeček.

Změny v návrhu tiskového zákona požaduje nejen opozice a vydavatelé, ale i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Definitivní znění zákona budou schvalovat poslanci zřejmě příští týden.
S největší pravděpodobností parlamentem projde.

Koalice sociálních demokratů strany Smer a ostatních vládních stran má při prosazování v Národní radě pohodlnou většinu. Hrozí ale, že rozhněvá opozici natolik, že ta bude bojkotovat ratifikaci reformní smlouvy Evropské unie, takzvané Lisabonské smlouvy.
„Byla by to ostuda,“ dodal Němeček.

SEDM SMRTELNÝCH HŘÍCHŮ SLOVENSKÉHO TISKOVÉHO ZÁKONA:

Chcete, aby vaše obľúbené noviny nerobili redaktori, ale niekto iný? K tomu smeruje nový tlačový zákon z dielne vládnej koalície. Vytvára nezmyselne široký priestor pre právo na opravu a odpoveď, tým hrubo zasahuje do redakčnej práce, porušuje demokratické zásady, práva občanov a slobodu tlače.

1. Dáva právo na odpoveď aj pri pravdivej informácii.
2. Dáva právo aj na opravu informácií, ktoré nikomu neublížili.
3. Umožňuje dvojitú sankciu – vydavateľ má povinnosť uverejniť opravu i odpoveď.
4. Vydavateľ je zodpovedný aj za odpovede, ktoré porušujú zákon a dobré mravy, čo môže vyvolať reťaz žiadostí o odpoveď.
5. Právo na odpoveď majú aj štátne a iné verejné orgány, čo podľa medzinárodných organizácií vytvára možnosť zneužitia.
6. Redakcia nesmie reagovať na odpoveď, čo je protiústavné.
7. Vydavateľ nemôže odpoveď odmietnuť, inak mu hrozí peňažný trest až 150-tisíc korún.

Nechceme vydávať noviny, ktoré čitateľa nezaujímajú a porušujú jeho práva. Preto považujeme za nevyhnutné využiť na protest prvé stránky našich novín. Spolu s ostatnými denníkmi sme sa na to odhodlali po viac ako desiatich rokoch, keď sme sa za vlády Vladimíra Mečiara bielymi stránkami bránili voči útokom proti tlači.