Uvedl, že demokracie se nedá prosazovat "tanky a letadly", podobně jako se Sovětskému svazu invazí nepodařilo potlačit touhu po svobodě. Srpnové události před 39 lety si připomněl též prezident Ivan Gašparovič, věnce plánovali položit i lídři opozičních stran.

"Stále to říkám i o Iráku a dalších zemích, že demokracii a svobodu jednoduše tanky nikdo neporazí, ani letadly ji nezařídí," uvedl Fico před novináři poté, co položil věnce k hrobu lídra reformního československého komunistického vedení Alexandera Dubčeka. Ten tragicky zahynul v roce 1992.

Fico se netají kritikou politiky Spojených států, především v Iráku, odkud jeho vláda stáhla slovenské ženisty. Spolu s premiérem Ficem se obřadu zúčastnil i Dubčekův syn Peter. "Tento den nemám tak v lásce, myslím si, že ani není proč. Tato invaze byla tragédií celého Československa," řekl novinářům.

Prezident Ivan Gašparovič dnes položil věnce u pamětních plaket obětí ze srpna 1968 v Bratislavě. "Neexistoval člověk na území Československa, který by s tím (invazí) souhlasil, pokud nešlo o ty, kteří v tom byli zainteresovaní," řekl prezident.