Prezident reagoval na kritiku dvou expertů OSN na lidská práva, kteří minulý týden vyzvali Manilu, aby přestala s mimosoudními popravami a zabíjením. Odpovědnost za tyto činy popřel.

Duterte na tiskové konferenci hovořil o OSN jako o neužitečné instituci a kritizoval zabíjení černochů americkou policií. OSN a USA vyčetl, že nejsou s to zastavit krveprolití v Sýrii a v Iráku a že místo toho, aby plnily své povinnosti, starají se o zločince.

„Dokážu světu, že jste velice hloupí," uvedl filipínský prezident na adresu odborníků světové organizace a vybídl je, ať nesčítají jen mrtvé zločince, ale také nevinné životy ztracené vinou drog.

Duterte, který je znám svou neomaleností, na otázku ohledně možných následků svých slov odpověděl, že je mu to jedno a že OSN s ním nejprve měla probrat zprávu svých expertů, než vydala „mizerné prohlášení" proti Filipínám.

Prezidentem byl Duterte zvolen v květnu a od té doby už bylo podle britského listu The Guardian zabito na 900 podezřelých z obchodu s drogami. Jejich životy podle médií nemají na svědomí jen policisté, ale i civilisté, kteří se cítí povzbuzeni Duterteho ostrou rétorikou. Přes 4400 podezřelých skončilo ve vězení a téměř 600.000 lidí se v obavách o vlastní život přihlásilo samo.

Nevybíravé razie prováděné nyní na Filipínách se znepokojením sledují ochránci lidských práv a také římskokatolická církev. Duterte ale kritiku nepřijímá a již dříve pohrozil, že nechá osoby podezřelé z kriminální činnosti pozabíjet a poskytne ochranu policistům, jimž bude za jejich boj proti kriminalitě hrozit soudní stíhání.