Sedmnáctiletý student Kian Loyd Delos Santos se zařadil na soupis víc než 90 lidí, kteří byli zabiti během třídenního policejního zátahu, jenž se minulý týden uskutečnil proti údajným drogovým dealerům. Obrovské množství mrtvých znepokojilo mezinárodní veřejnost, protože šlo o nejkrvavější policejní zásah od začátku protidrogového tažení, které Duterte vyhlásil se svým nástupem do funkce před čtrnácti měsíci. Uvedla to agentura Reuters.

Záběry z bezpečnostních kamer ukázaly, že muže, který odpovídá studentovu popisu, zatáhli policisté v civilu do postranní uličky, kde byl později nalezen mrtev. Podle policie šlo o drogového kurýra, ale Santosova rodina trvá na tom, že student byl nevinný, neozbrojený a že ho policie jednoduše zavraždila.

Santosova smrt vyvolala na Filipínách mimořádný ohlas. Představitelé politické opozice začali požadovat, aby zabíjení přestalo, a některé kostely nechaly přes noc vyzvánět na protest proti krveprolití kostelní zvony. Došlo i k několika demonstracím.

Duterte až dosud vyjadřoval otevřeně protidrogovému tažení svou podporu a sliboval, že bude za policisty za všech okolností stát. Tuto středu se ale od své dosavadní rétoriky odklonil a řekl, že policisté, kteří porušují pravidla, nebudou nijak chráněni.

"Nemůžete zabít člověka, který klečí na kolenou a prosí o život. To je vražda," uvedl v dnešním prohlášení Duterte. "Řekl jsem, že budu chránit ty, kteří plní své povinnosti, ale nikdy jsem neslíbil, že budu obhajovat někoho, kdo se během plnění svých povinností dopustí trestného činu. Ke zneužívání pravomocí docházet nesmí," dodal.

Podle kritiků z řad mezinárodních organizací pro lidská práva i filipínské politické opozice je ale Duterteho dnešní prohlášení nevěrohodné, protože svým dosavadním přístupem trestnou činnost policistů systematicky kryl. Vždy totiž podle nich hájil oficiální policejní linii, že při všech zásazích byli zabiti pouze drogoví dealeři, kteří se bránili zatčení - ve skutečnosti jsou však údajně nejčastějšími oběťmi policejní brutality běžní lidé zejména z chudinských čtvrtí. 

Většina Filipínců ale i přesto prezidentův současný boj proti drogám podporuje a sdílí vládní stanovisko, že ulice filipínských měst budou bez drog bezpečnější. Na jejich postoj se odvolává i Duterte.

"Nezměním svou politiku a budu ve válce proti drogám pokračovat, protože musím chránit lidi i republiku. Je to povinnost, na kterou jsem přísahal," prohlásil Duterte.