Duterte prohlásil, že odstoupení „nabývá okamžité účinnosti“. Nicméně podle pravidel ICC odstoupení od zakládající smlouvy nabývá platnosti až po roce. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle Duterteho proti němu představitelé OSN „podnikli bezprecedentní a skandální útoky“.

„Prokurátor ICC porušil svou pravomoc, jelikož nerespektoval presunkci neviny,“ tvrdí.

Duterte byl prezidentem zvolen v roce 2016. Mezinárodní kritiku si vysloužil svou drogovou válkou, která přerostla v otevřené vraždění.

Při rozsáhlých raziích policie proti překupníkům drog zahynulo při přestřelkách nejméně 4100 osob. Policie ale přiznává, že je zodpovědna "jen" za polovinu úmrtí.

Duterte s pověstí tvrdého a přímočarého muže se mezi Filipínci přesto těší poměrně slušné oblibě.

V reakci na svou první kritiku od ICC prohlásil, že by se za svůj lid klidně nechal uvěznit. ICC několikrát označil za „zbytečný a pokrytecký“. Později ale svá slova mírnil a dokonce bezpečnostním jednotkám nařídil neoperovat tam, kde probíhalo mezinárodní vyšetřování. 

Nicméně ICC se teprve snaží zjistit, jestli došlo k porušení lidských práv a zda se přečiny bude dále zabývat. Vyšetřování obvykle trvá roky.

Prezident se bojí

Podle filipínského právníka Jude Sabio se Dutertovo jednání dalo předvídat.

„Vypadá to, že se skutečně bojí. Proč asi? Ví, že to povede k vyšetřování,“ řekl Reuters.

„Jeho prohlášení je dobré pro jeho politiku, jeho podporovatelé to přivítají. Nebude mít ale žádnou závaznou právní sílu,“ dodal.

Podle pravidel ICC totiž odstoupení od soudu nabývá platnosti až po roce. Filipíny tak zatím spadají pod jurisdikci mezinárodního soudu.

Nicméně ICC může zasáhnout pouze ve státě, jehož soudy nejsou schopné nebo ochotné stíhat pachatele. Filipíny prohlašují, že jejich soudy fungují nezávisle.

„Duterte stažením od soudu v podstatě přiznal, že je vinen,“ míní filipínský senátor Antonio Trillanes.