K břehům filipínského ostrova Cebu dorazil v pondělí po 24 hodinách na rozbouřeném moři záchranný prám s 28 cestujícími z potopené lodi. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní rozhlasovou stanici dzBB.

„Na záchranné vory se dostali i jiní, ale bylo to k ničemu, protože silný vichr je převracel,“citovala stanice BBC Jesuse Gicu, který byl mezi 28 trosečníky, které moře ušetřilo.

Přeživších i obětí bude možná víc

Záchranáři, kterým se mezitím z rozbouřených vln podařilo vytáhnout další osoby, doufají, že se jim podaří zachránit další nešťastníky, kteří mohli přežít ve vzduchových kapsách v převráceném plavidle.

„Zjišťujeme, zda někdo nezůstal uvězněn uvnitř trajektu,“ uvedl náčelník pobřežní stráže viceadmirál Wilfredo Tamayo. „Mohli bychom do boků vyvrtat díry, aby se k nim dostali potápěči.“

Dopravní společnost Sulpicio Lines v pondělí upřesnila, že na palubě jejího trajektu bylo v době neštěstí 845 lidí, včetně 121 členů posádky. Konečný počet cestujících ale mohl být ještě vyšší. V přístavu na Cebu, do něhož trajekt směřoval z metropole Manily, čekají na zprávy příbuzní dalších nejméně 11 lidí, jejichž jména nebyla zanesena na seznamech cestujících.
Podle původních údajů se na lodi plavilo 747 osob.

Filipínská prezidentka Gloria Arroyová již nařídila vyšetřit, jak je možné, že loď vyplula, když v oblasti řádila tropická bouře.

Ničivá sezóna tajfunů

Záplavy a větrná smršť, které tajfun Fengshen o víkendu doprovázely, zabily podle úřadů nejméně 159 Filipínců. Nejhůře postižena byla provincie Iloilo, kde až dva metry vysoká záplavová vlna smetla přes sto lidí.
V evakuačních centrech na jihu souostroví se do pondělka shromáždilo více než 30 tisíc lidí.

Přes Filipíny, které tvoří více než 7000 ostrovů a ostrůvků, se každoročně přežene na 20 tropických bouří.