Oběti - šest silničních dělníků a jeden zaměstnanec továrny produkující sušené ryby - byly zajaty při dvou různých příležitostech v pondělí poblíž města Parang. Společnost, pro niž silniční dělníci pracovali, odmítla zaplatit výkupné 105.000 dolarů.

Únosci pak rukojmím uřízli hlavy a nařídili několika civilistům, aby je doručili armádě do Parangu, sdělil velitel filipínských ozbrojených sil na ostrově Jolo generálmajor Ruben Rafael.

"Je to pomsta za zabití jednoho z jejich velitelů… Je to teroristický čin, který by měl každý odsoudit," prohlásil Rafael.

Skupina Abu Sayyafa je na americkém seznamu teroristických organizací a je nechvalně proslulá pumovými atentáty, hromadnými únosy a vraždami. V srpnu zahájili příslušníci filipínské a americké armády na ostrově Jolo rozsáhlou ofenzivu namířenou proti Skupině Abu Sayyafa a usmrtili 70 jejích členů, včetně dvou vysokých vůdců.

Na Jolu, ležícím asi 950 kilometrů jižně od Manily, působí nyní odhadem 300 až 400 ozbrojenců zmíněné skupiny. Washington nabídl za zajetí předáků Skupiny Abu Sayyafa vysoké odměny.