Finský poslanec Mikko Karna, který Puigdemontovu návštěvu organizoval, v sobotu na Twitteru uvedl, že sesazený katalánský premiér opustil Finsko už v pátek večer. Podle agentury AFP zamířil zpět do Belgie, kde se od loňského roku zdržoval. V neděli oznámila agentura Reuters s odvoláním na Puigdemontova právníka, že byl expremiér zadržen v Německu.

Puigdemontův advokát Jaume Alonso-Cuevillas přitom už dříve sdělil španělské rozhlasové stanici Catalunya Radio, že se jeho klient sám dostaví na policii. Za vzpouru mu ve Španělsku hrozí až 25 let odnětí svobody.

V separatistické kauze sesazeného vedení Katalánska bylo zatím obviněno 28 lidí. Až na tři z nich byli už také všichni obžalováni.

V pátek podal španělský vyšetřující soudce žalobu na 13 katalánských politiků včetně Puigdemonta, kandidáta na nového premiéra Jordiho Turulla a bývalou šéfku katalánského parlamentu Carme Forcadellovou.

Ještě ten večer vypukly v Barceloně i jiných částech Katalánska masové protesty. Rozsudek natolik rozvášnil demonstranty, že se vydali ke španělským vládním budovám, kde se střetli s policejními jednotkami.

Část účastníků pochodu se pokusila prolomit policejní kordon. Následné potyčky si vyžádaly přes 20 zraněných.