Iniciativa, za kterou stojí zájmová skupina podporovaná newyorským miliardářem Michaelem Bloombergem a mediálním magnátem Rupertem Murdochem, se podle AP zatím rodí. Většina firem se z Trumpova vítězství stále vzpamatovává a začíná přemýšlet nad možným reálným hospodářským dopadem imigrační politiky, o které Trump hovořil během kampaně.

Americká obchodní komora zatím váhá, zda Trump svůj slib vyhostit z USA 11 milionů ilegálních imigrantů dodrží, a v souvislosti s migrací ho nekontaktovala. Manažeři průmyslových firem v několika státech ale hodlají Trumpa vyzvat, aby v zájmu ekonomiky uplatnil mírnější imigrační politiku, než sliboval.

"Volby jasně ukázaly, že Američany frustruje nefunkční imigrační systém," prohlásil výkonný ředitel organizace New American Economy Jeremy Robbins. Ve vedení této skupiny jsou Bloomberg i Murdoch a také ředitelé společností Boeing, Marriott a Disney.

"Přání voličů zabezpečit hranice se nerovná touze vyhostit všechny ilegální přistěhovalce. To by zdevastovalo ekonomiku a ohrozilo americké hodnoty," vysvětlil Robbins. Skupina v minulých dnech informovala o koalicích podnikatelů a veřejných činitelů, kteří se stavějí proti možnosti tvrdých protiimigračních zákroků. Jsou mezi nimi i Trumpovi příznivci.

Trump v průběhu předvolební kampaně svými výroky o imigrantech mnohokrát šokoval. Slíbil například, že na hranicích s Mexikem vybuduje zeď, aby zabránil nelegální imigraci z Mexika, a rovněž se zavázal vyhostit miliony přistěhovalců bez dokladů. Později upřesnil, že se v první řadě chce zaměřit na deportaci kriminálních živlů řad imigrantů, které odhaduje na dva až tři miliony.