Guvernér Floridy Rick Scott vyhlásil v 51 okresech stav nouze. Silný vítr vyvracel stromy i sloupy elektrického vedení. Jeden z vyvrácených stromů spadl na severu státu na bezdomovce, kterého zabil. Zaplavená místa hlásilo například město Cedar Key. "Je tu zmatek… velká voda je na mnoha místech," řekl policejní šéf ze Cedar Key Virgil Sandlin. "Byl jsem tady i v roce 1985 během hurikánu Elena, ale nevzpomínám si na nic tak hrozného," dodal.

V oblasti Green Key a Hudson Beach museli záchranáři evakuovat zhruba 20 lidí, kteří kvůli stoupající vodě uvázli ve svých domech. Všichni byli odvezeni do nedalekého provizorně zřízeného přístřešku, uvedla agentura AP. Zaplaveno bylo i mnoho silnic.

S bouřemi se Florida setkává často, hurikány se jí ale většinou vyhýbají. Posledním hurikánem, který v oblasti udeřil, byla v říjnu 2005 Wilma, která způsobila smrt pěti lidí a škody za 23 miliard dolarů (téměř 557 miliard Kč).

"Životy lidí mohou být ohroženy. Hurikán jsme tady neměli už dlouhé roky," řekl guvernér Scott. V případě potřeby je připraveno zasáhnout 8000 příslušníků národní gardy, dodal.

Hermine slábne

Hermine během přechodu nad Georgií sice nadále slábne, ale Národní středisko pro hurikány (NHC) vydalo varování před silným větrem na jihovýchodním pobřeží a před bleskovými záplavami v důsledku lijáků, které bouři doprovázejí.

Starosta Charlestonu v Jižní Karolíně John Tecklenburg vyzval obyvatele, aby před bouří zatloukli okna a dveře a schovali se. Dodal, že ačkoli Hermine zeslábla z hurikánu na bouři, úřady nebezpečí berou vážně. Město již předem jako prevenci před záplavami rozmístilo 3000 pytlů s pískem.

Hermine se stal čtvrtým hurikánem letošní atlantické bouřkové sezony. V centru bouře dosahoval vítr rychlosti 75 kilometrů za hodinu, jeho maximální síla byla zhruba 130 kilometrů. Meteorologové předpovídali, že bouře může přinést v některých oblastech až 51 centimetrů srážek a vlny vysoké 3,6 metru. NHC ve svém výhledu předpokládá, že živel bude nadále slábnout a v noci na neděli, kdy ze Severní Karolíny vstoupí nad otevřený oceán, se změní na posttropickou bouři.