Floyd zemřel před týdnem během zatýkání ve městě Minneapolis, kdy mu několik minut klečel na krku nyní již bývalý policista Derek Chauvin. Ten byl obviněn z vraždy. Floydova smrt vyvolala protesty proti policejní brutalitě na mnoha místech Spojených států.

Americký prezident Donald Trump
Protesty v USA: Trump nařídil mobilizaci všech dostupných sil

Lékaři provádějící soukromou pitvu ve zprávě konstatovali, že Floyd netrpěl žádnými zásadními zdravotními potížemi, které by mohly vést k jeho smrti. Muž podle nich zemřel pravděpodobně ještě předtím, že byl naložen do přivolané sanitky.

"Nálezy ukazují na traumatickou asfyxii jako příčinu smrti a zabití jako druh smrti," řekla Allecia Wolsonová z Michiganské univerzity, která byla jedním ze dvou patologů, kteří privátní pitvu prováděli.  

Klečení na krku

Závěry soukromé pitvy se výrazně liší od oficiálního ohledání, podle kterého ke smrti vedla kombinace policejního zákroku, zdravotních problémů a možných omamných látek v těle.

V trestním oznámení na Chauvina je uvedeno, že Floyd trpěl několika zdravotními problémy, mimo jiné onemocněním koronárních tepen a hypertenzním onemocněním srdce, což ke smrti stejně jako policejní zákrok přispělo.

Quincy Mason Floyd a Connie Floydová
Děti mrtvého George Floyda promluvily. Zuřícím demonstrantům poslaly jasný vzkaz

Výsledky oficiální pitvy také konstatovaly, že nebyly zjištěny žádné známky traumatické asfyxie, kdy je dušení vyvoláno tlakem na hrudník a břicho, či škrcení.

Chauvin podle trestního oznámení klečel na Floydově krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin bylo v době, kdy muž již nereagoval. Předtím Floyd prosil, aby ho policie nezabíjela, a opakovaně si stěžoval, že nemůže dýchat.