"Někdy jsem vzhůru a omlouvám se Georgi Floydovi, že jsem neudělala víc," řekla nyní osmnáctiletá Darnella Frazierová, která měla v osudný den společně se svojí devítiletou sestřenicí namířeno do obchodu Cup Foods, když se stala na ulici svědkem zákroku policie proti Floydovi, scény, která jí podle jejích slov změnila život. Právě Darnellyno video zveřejněné na internetu podle agentury AFP obletělo svět a vyvolalo hromadné protesty proti rasismu a policejní brutalitě.

"Když si vzpomenu na George Floyda, vidím svého otce, bratra, své bratrance a strýce, protože jsou všichni černoši," sdělila vzlykající Darnella. "Napadá mě, že to mohl být někdo z nich," doplnila.

Před soudci stanul Christopher Martin a popsal, co se stalo v obchodě, kde Floyd za cigarety zaplatil falešnou dvacetidolarovou bankovkou. Martin řekl, že hned viděl, že bankovka není pravá, ale přijal ji, i když věděl, že mu bude částka stržena z platu. Nejprve se s tím smířil, ale pak se obrátil na šéfa a ten Martina poslal ven za Floydem, aby mu řekl, aby se vrátil.

Martin rovněž vypověděl, že se při nakupování Floyda zeptal, jestli nehraje basketbal. Floyd mu odpověděl, že hraje fotbal, ale prý až po dlouhé době. "Bylo zjevné, že je zfetovaný," řekl prodavač.

Nebezpečná technika

Jak píše agentura AP, Chauvinovi obhájci obhajobu chtějí postavit na tom, že si policista při zatýkání počínal tak, jak se to naučil při výcviku a že příčinou Floydovy smrti byla kombinace požití drog, choroby srdce a vysokého tlaku. Chauvin obvinění z vraždy a zabití odmítá.

V úterý svědčila také Genevieve Hansenová, hasička mimo službu, které policisté podle jejích slov zabránili poskytnout Floydovi zdravotní pomoc. Donald Williams, který mluvil před soudem v pondělí a úterý a má výcvik ve smíšených bojových uměních, uvedl, že Chauvin se uchýlil k nebezpečné technice, když pohyboval kolenem nahoru a dolů, aby zvýšil tlak na Floydův krk a jeho záda.

Na videu se zatýkaný ale již nesnaží bránit. Floyd podle prokurátora Jerryho Blackwella celkem 27krát prosil, aby jej Chauvin nechal dýchat, strážník ho ale nepustil. Floyd ztratil vědomí a o několik okamžiků později zemřel v blízké nemocnici. Floydova smrt vyvolala masivní a místy násilné protesty v desítkách amerických měst a následně i v Evropě a dalších částech světa.