Flynn lhal FBI o svých kontaktech s ruským ambasadorem v USA Sergejem Kisljakem se kterým minulý rok, ještě před nástupem Trumpa do úřadu, několikrát jednal o věcech, které mu nepříslušely.

„Nebál jsem se, co Flynn řekne. Ukázalo se, že nedošlo k žádnému závěru. Opravdu k žádnému, takže jsme potěšeni,“ řekl dnes americký prezident na dotaz novinářů.

„Musel jsem generála Flynna vyhodit, protože lhal viceprezidentovi FBI. K těmto lžím se přiznal. Je to hanba, protože jeho činy byly v souladu se zákonem. Neměl co skrývat,“ tweetoval v sobotu Trump.

Podle listu Washington Post jeho reakce naznačují tomu, že o Flynnových akcích věděl. Flynn ve své funkci vydržel pouhých 24 dní.

Zákon USA zakazuje svým občanům jednat s diplomaty cizích zemí. Tento paragraf nebyl zatím nikdy u soudu použit. Flynn tak ještě předtím, než byl uveden do funkce poradce pro národní bezpečnost, postupoval, jako by již ve funkci byl.

Flynn loni na podzim také pověřil dalšího svého spolupracovníka, jehož jméno soud nezveřejnil, aby s ruskou stranou otázku sankcí diskutoval.

Podle soudu šlo o „velmi blízkého seniorního člena prezidentského volebního týmu“. Podle listu Washington Post tou osobou měl být Trumpův švagr a jeden z hlavních pracovníků Bílého domu Jared Kushner.

Otázkou teď podle listu je, co Flynn na ostatní ví a co na ně bude ochoten vyzradit.

Flynn není jediný lhář

Nejde o první případ, kdy je vyšetřován takto vysoký spolupracovník amerického prezidenta. Obvinění bylo například dříve vzneseno proti dalším lidem z Trumpva volebního týmu - Paulu Manafortovi a Ricku Gatesovi. Ti byli obviněni, že pracovali pro proruskou vládu tehdejšího ukrajinského premiéra Viktora Janukovyče.

Obžalováni byli z praní špinavých peněz, spiknutí proti Spojeným státům, neposkytunutí hlášení o platbách zahraničních bank a z falšování prohlášení.

Viným byl také shledán Trumpův poradce pro zahraniční politiku George Papadopoulos. FBI lhal o svých kontaktech s ruskou vládou během Trumpovy prezidentské kampaně minulý rok.

Michael Flynn - Je bývalým šéfem vojenské rozvědky DIA (2012-2014), podílel se na vojenských akcích v Afghánistánu. V roce 2014 byl penzionován. Je zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu USA vůči teroristické organizaci Islámský stát (IS). 
- V armádě sloužil celkem 33 let.
- Trump si ho vybral jako spolupracovníka pro svou prezidentskou kampaň, kde se zaměřoval na zahraniční politiku. V minulosti proslul jako břitký kritik administrativy Baracka Obamy. 
- Flynn v současnosti čelí kritice za to, že za úplatu přednášel v Rusku a v roce 2015 se zúčastnil večeře za účasti prezidenta Vladimira Putina. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zkoumá styky Flynna s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem z loňského prosince. 
- Flynn setkání s Kisljakem opakovaně popíral,což zopakoval i viceprezident Mike Pence. Flynnův mluvčí ale později původně jasně odmítavé stanovisko zmírnil s tím, že Trumpův poradce si diskuzi o sankcích nevybavuje. 
- V rezignačním dopise Flynn uvedl, že během rychlého spádu své kauzy nedopatřením nesdělil Penceovi úplné informace o kontaktech s ruským velvyslancem Kisljakem.
- Ve funkci poradce Bílého domu byl méně než jeden měsíc.
- Vystudoval Rhodeislandskou univerzitu, telekomunikace na univerzitě Golden Gate v San Francisku, absolvoval také studium národní bezpečnosti a strategická studia na Naval War College.