Smalým akrobatickým letadlem odstartoval směrem do Nevadské pouště. Podle jeho přátel proto, aby vyhlédl nejvhodnější místo pro nový pokus o překonání pozemního rychlostního rekordu.

Měl zásoby paliva na čtyř až pětihodinový let, ale na letiště odkud odstartoval, se už nevrátil.

Do pátrání se zapojilo 13 letadel. „Je to obtížný, hornatý terén plný skalisek. Jako vAfghánistánu,“ popsal obtížné podmínky Souhlas Russell zletecké základny námořnictva, jejíž letouny se zapojily do pátrání.

Hledání Fossetta navíc komplikuje fakt, že před letem nevyplnil letový plán a po startu nenavázal kontakt sřízením letového provozu.
„Steve je tvrdý chlap. Myslím, že čeká vedle svého letounu až ho záchranáři vyzvednou,“ snažil se rozptýlit obavy o život milionáře jeho přítel a kolega britský podnikatel Richard Branson.

Fossett, který vydělal milióny dolarů jako finančník, pokořil vposledních letech řadu světových rekordů. Vroce 2002 oblétl jako první člověk na světě Zemi vbalónu. O tři roky později pokořil stejnou vzdálenost bez mezipřistání vletounu, který během celé trasy nedoplňoval palivo.

Loni pak dokázal uletět vletounu vůbec nejdelší vzdálenost a spolu s Einarem Enevoldsonem dosáhl vbezmotorovém kluzákurekordní výšky.