Prezident Donald Trump čelí v poslední době vlně kritiky, a to kvůli tomu, že se vulgárně opřel do sportovců, kteří klečí při hymně. Tímto gestem fotbalisti či basketbalisti uctívají černošské oběti policejního násilí a shodují se na tom, že všichni mají právo na svobodu projevu.

V této tradici i přes kritiku pokračují i nadále. Viceprezident Mike Pence v neděli kvůli takovému gestu opustil zápas Národní fotbalové ligy (NFL) mezi Indianapolisem Colts a San Francisco 49ers.

Někteří hráči poklekli během zpěvu národní hymny, navíc měli zkřížené ruce a na sobě černá trička s nápisem "Budeme" na hrudi a "Bojovat za rovnost, spravedlnost, jednotu, respekt, dialog a příležitost" na zádech.

Pence, v letech 2013-2017 guvernér státu Indiana (kde sídlí klub Indianapolis Colts), svůj odchod zdůvodnil tím, že nehodlá poctít svou přítomností akci, jež nerespektuje americkou hymnu a vlajku. Jeho gesto má ovšem "trumpovské" pozadí. 

Trump v nedělním tweetu uvedl, že Pence požádal, aby utkání v Indianapolis opustil, pokud by některý hráč poklekl, "a znevážil tak naši zemi". "Jsem na něj a na druhou dámu Karen hrdý," dodal prezident na twitteru s odkazem na Penceovu manželku.

Tweet vyvolal spekulace, zda viceprezident nedělní zápas v Indianapolis nenavštívil jen proto, aby ho mohl demonstrativně opustit. Podle zdroje z jeho úřadu, který citovala agentura Reuters, ale Pence plánoval účast na utkání "několik týdnů".

Mike Pence opustil zápas NFL:

Zdroj: Youtube