Kritici a experti z UNESCO se od nového seznamu distancují, pro turisty jsou ovšem tyto památky „povinností". Římské Koloseum se rok co rok těší i přes restaurátorské práce uvnitř objektu a hrozby terorismu rekordnímu počtu návštěvníků a nadále se drží mezi nejnavštěvovanějšími památkami. Dominantu italského velkoměsta v roce 2015 zhlédlo celkem 6,6 milionu turistů.

Po celém světě ale existují i další úchvatné stavby a místa, ty se však zatím krčí ve stínu slavných konkurentů. Která jména by na seznamu vášnivého turisty neměla chybět?

Pyramidy nejsou jen v Gíze

Vysoké teploty, všudypřítomný písek a jedny z nejtajemnějších staveb na světě. To jsou pyramidy v Gíze, které jsou už po desetiletí velkým turistickým lákadlem. V posledních letech však politická nestabilita a hrozba terorismu ukrajují z obliby cestovní ruchu v Egyptě. Podle generálního tajemníka Nejvyšší rady pro památky Chálida Ananího výnosy od roku 2011 prudce klesly.

S podobným problémem se potýkají i pyramidy v Maroë. Mnohem méně turisticky oblíbené památky, které jsou od roku 2011 zapsány v Seznamu světového dědictví UNESCO. Severnímu Súdánu zanechali tyto stavby právě Egypťané, kteří si sebou přinesli umění stavět hrobky ve tvaru jehlanů. Dnes celkem 177 tamních pyramid považují mnozí cestovatelé za „zázrak mezi divy".

„Pyramida krále Aspelta je symetricky dokonalá," říká například pro The Telegraph odborný redaktor Chris Leadbeater.

Město lidí z mraků

Nejznámější památkou v Peru je Machu Picchu, ruiny inckého kultovního města v Andách. I toto magické místo má ale turistickou alternativu – Kuélap. Pevnost, která byla objevena až v roce 1843, pochází pravděpodobně z roku 800 n. l. I přes svoji historickou hodnotu ale o této památce ví mnohem méně lidí.

Tento impozantní architektonický komplex není dodnes hojně navštěvovaný i kvůli své poloze, nachází se v nadmořské výšce 3000 metrů nad mořem. Ani to už není od loňského roku překážkou. Zbytky opevněného města jsou mnohem lépe přístupné turistům díky nově vybudované lanovce.

Nedobytná kamenná pevnost, která je někdy nazývaná Machu Picchu severu, má přitom co nabídnout. Úchvatný pohled skrze mraky, klid, zelené plochy, zbytky kulatých půdorysů domů obehnané vysokými hradbami budí údiv a nabádají k zamyšlení - jak tehdejší obyvatelé dopravili tisíce tun kamenů na stavbu z lomů ležících dole v údolí?

Kouzelný chrám Palitana

Ptáte se na indickou památku číslo jedna? Tádž Mahal. Bílá stavba zdobená drahokamy a černým mramorem okouzlí každý rok miliony turistů. Pohádková stavba obklopená jezírky je navíc dokonale symetrická a postavená z lásky. Sultán Šáhdžahán mramorové mauzoleum nechal postavit pro svou zesnulou ženu. Stavba trvala 22 let a dnes tento architektonický skvost patří mezi novodobé divy světa.

Indie má ovšem malebných staveb mnohem více. Tádž Mahalu konkuruje Palitana. Celkem 863 chrámů tvoří na vrcholu hory Šatruňdžaja svět sám pro sebe. Jde o největší seskupení mramorových chrámů na světě a o poutní místo džinistů, k jehož zdolání je třeba vyjít 3200 schodů.

Na vrcholu se však návštěvníci mohou kochat složitě vyřezávanými věžemi s vyobrazenými zvířaty, ptáky, hudebníky a tanečníky.

Benátky Pacifiku

Mezi nových sedm divů světa Benátky nepatří. Přesto je italské město, jehož historické jádro leží na ostrovech v mělké laguně, jedním z nejnavštěvovanějších turistických destinací na Apeninském poloostrově. A to i přesto, že se neustále potápí. Podle posledních studií městu hrozí, že by mohlo do roku 2032 klesnout až o osm centimetrů.

Benátkám by se tak za desítek let mohlo říkat i Plavoucí město. Podobný osud ale potkal i tajuplné místo v Mikronésii. Někdejší obřadní a politické středisko Nan Madol bylo vybudované na 92 umělých ostrůvcích v blízkosti východního pobřeží ostrova Pohnpei. Dnes už z něj zbyly jen trosky, na kráse mu to však neubralo.

Ztracené město Nan Madol je totiž považované za jeden z největších technických zázraků. Proces výstavby je přitom záhadou. Bloky z čedičové vyvřeliny ve formě šestihranů, které byly použity na stavbu, váží pět až pětadvacet tun. Lom je však na opačné straně ostrova.

Zdroj: Youtube

Ani tyto ruiny nejsou příliš turisticky oblíbené, přispívají k tomu i domorodci, kteří sami Nan Madol nenavštěvují. Podle legend totiž obývají celý komplex duchové králů a ti si nepřejí být rušeni. Pokud chce někdo potopené město navštívit, musí požádat zdejšího „náčelníka".

Modrý zázrak v Indonésii

Místa na zemi, která udivují svou krásou, ale nemusí být jen stavby, které vznikly díky lidem. Své divy tvoří i sama příroda. Příkladem je Velký bariérový útes, který je největším korálovým útesem na světě. Měří přes dva kilometry, má zhruba 600 ostrovů a od roku 1981 je celý pod ochranou UNESCO.

Modrý zázrak ale milovníci potápění nenajdou pouze podél pobřeží Queenslandu. Poklad skrývají i vody mezi indonéskými ostrovy Sulawesi a Nová Guinea. Biologové poprvé prozkoumali oblast korálových útesů Raja Ampat až v roce 2001. A učinili senzační objev, nikde jinde nežilo tolik různých druhů mořských živočichů jako v hlubinách indonéského souostroví.

Zdroj: Youtube