McCurry tvrdí, že počínaní pákistánských úřadů je nehorázným pošlapáváním lidských práv. "Jsem odhodlán udělat naprosto cokoli, abych jí a její rodině zajistil právní a finanční pomoc. S postojem úřadů naprosto nesouhlasím. Ona celý život trpěla," napsal na instagramu.

Pákistán se v posledních měsících zaměřil na lidi s falešnými doklady. V zemi žijí tisíce afghánských uprchlíků, kteří se snaží, aby na ně úřady nepřišly.

Gulaová prý v roce 2014 požádala o vystavení průkazu na jméno Šarbat Bibiová. Úřady nyní pátrají po osobách, které doklad vystavily, i po manželovi Gulaové.

Na fotografii, která nese název Afghánská dívka, je Gulaová vyfotografovaná jako dvanáctiletá. Snímek byl pořízen v uprchlickém táboře na severozápadě Pákistánu, kde se Gulaová ocitla po sovětské okupaci Afghánistánu. Portrét se ocitl na titulní straně měsíčníku National Geographic i jinde.

Fotografie má poutavý příběh: když McCurry vyfotografoval vystrašenou dívku, nezeptal se jí na jméno. Sedmnáct let ji pak hledal a úspěšný byl až v roce 2002. Žila v odlehlé afghánské vesnici se svým manželem pekařem a se třemi dcerami. Gulaová neměla ponětí, že její fotografii zná celý svět. McCurry jí vysvětlil, že portrét se stal symbolem, a poprosil, aby ji mohl vyfotografovat znovu. Gulaová, která jinak chodí zahalená, s tím souhlasila.

V Pákistánu žije podle statistik OSN zhruba 1,4 milionu registrovaných afghánských uprchlíků. Další milion je v zemi bez souhlasu úřadů.

| Video: Youtube