Turisté se na záběrech, které fotograf zveřejnil na svém instagramovém účtu, objevili na vrcholku 139 metrů vysoké starověké stavby.

Přístup zakázán 

Přístup na ně je však v Egyptě velmi přísně zakázán. Povedená dvojice se však ještě vysvlékla a předváděla sexuální akt, což Egypťany pobouřilo a považují to za znesvěcení jejich památky.

Zdroj: Youtube

Ve spolupráci s ministerstvem vnitra byl následně vytvořen vyšetřovací tým, aby událost prověřil. Jeden ze sedmi divů světa je totiž podle tamních úřadů přísně střežen a není možné jen tak vystoupat na vrchol bez povšimnutí. Egypťané rovněž tvrdili, že video není pravé. Fotograf však v komentáři pod příspěvkem tvrdil opak. 

Slavné, tzv. Velké, pyramidy v Gíze (zleva): Menkaureova, Chefrenova (Rachefova) a Chufevova (Cheopsova) na pohledu od severozápadu. V popředí tři malé pyramidy postavené pro dvě z Cheopsových manželek a pro jeho matku.
Konec otravných prodejců u pyramid? V Egyptě je nově budou pokutovat

Egyptské ministerstvo nyní uvedlo, že již zadrželo muže a ženu, kteří pomohl dvěma turistům dostat na se Velkou pyramidu. Šlo o pracovníka archeologického naleziště, který pomáhá s přepravou lidí na velbloudech a dívku, jež fotografa kontaktovala online a plán mu pomohla uskutečnit. Za to měl pracovník přijmout úplatek čtyři tisíce egyptských liber (zhruba pět tisíc korun).

Hvid a jeho kamarádka se prý pokoušeli na pyramidu vylézt již předtím, a to dokonce dvakrát, ale nebyli úspěšní. Poprvé se chtěli přemluvit pracovníky areálu, aby je pustili nahoru, avšak neúspěšně. Podruhé byli zadrženi při samotném výstupu. Po výslechu však byli propuštěni. 

Výstup trval 25 minut

Třetí pokus již byl úspěšný. Dvojice prý počkala na setmění, až pyramidy opustí turisté a tajně se proplížili planinou kolem stráží a následně vylezli na vrchol, kde také pořídili video. Celá akce prý trvala pouze 25 minut.

V rozhovoru s listem Ekstra Bladet v Kodani Hvid řekl, že vždycky snil o výstup na Velkou pyramidu. Přiznal také, že se na místě fotili nazí. "Šlo o umělecké fotky, nechtěl jsem památku nijak znesvětit," řekl s tím, že v nejbližší době Egypt pravděpodobně nenavštíví kvůli obavám ze zatčení.

Archeologové objevili 4000 let starou hrobku kněžky Hetpet
Překvapivý objev: Egyptští archeologové odkryli 4400 let starou hrobku

Egyptské úřady se nechaly slyšet, že video „pobuřuje morálku“ a zneuctívá jednu z nejimpozantnějších památek na světě. Naštvané komentáře se také vyrojily i pod příspěvkem, kde lidé fotografovi vyčítají, že ničí historické místo. 

Cheopsova neboli Chufuova pyramida v Gíze na předměstí Káhiry, známá též jako Velká pyramida, byla postavena za vlády faraóna Chufua mezi lety 2509 a 2483 př.nl. Se svou výškou 139 metrů je nejvyšší z egyptských pyramid. Stavba je jedním ze sedmi starověkých divů světa a jediným, který se zachoval dodnes. Až do 80. let 19. století byla nejvyšší stavbou postavenou člověkem.

Egyptští archeologové otevírají dosud nedotčený ženský sarkofág.
Po 3000 letech. Egyptští archeologové otevřeli dosud nedotčený sarkofág ženy