„Jedná se o první důležitý výsledek získaný po dni telefonních hovorů a výměně písemných vzkazů, který jsem měl se všemi 27 evropskými vůdci,“ řekl Conte.  

Maltský premiér Joseph Muscat potvrdil, že jeho malý středomořský ostrov přijme 50 lidí. „Malta požaduje nejen solidaritu,“ vysvětlil. Co dalšího má na mysli, však neřekl. Francie se k přijetí migrantů oficiálně nevyjádřila. Později odpoledne se přidalo Německo s tím, že s ohledem na probíhající bilaterální jednání o intenzivnější spolupráci v oblasti migrace, převezme také 50 uprchlíků.

Lodě italské finanční policie (GdF) a unijní agentury pro dohled nad vnějšími hranicemi (Frontex) převzaly v sobotu poblíž italského ostrova Linosa, který se nachází více než 100 námořních mil od Malty, od rybářské lodě 450 migrantů. O jejich přijetí se pak od pátku přely Itálie a Malta.

Conte zveřejnil texty dvou samostatných dopisů, které zaslal evropským hlavám států, vlád a předsedům Evropské komise a Evropské rady. „Musíme jednat naléhavě, abychom čelili této složité a velmi citlivé situaci,“ napsal v jednom z nich.

Dopis dostal i český premiér Andrej Babiš, který v sérií tweetů italský požadavek jednoznačně odmítl s tím, že Česká republika se na přijetí těchto migrantů nebude podílet. Přístup italského premiéra Conteho pak označil za „cestu do pekel“.

Italský premiér rovněž vyzval k přijetí dalších opatření k řešení nelegálního přistěhovalectví, včetně celoevropských pravidel pro soukromé lodě, které zachraňují migranty, posílení agentury Frontex a jednání s Organizací spojených národů o centrech pro žadatele o azyl mimo Evropu.