Není totiž možné hodit jejich těla do oceánu, tak jak to udělali Američané v případě Usámy bin Ládina, aby se jeho hrob nestal poutním místem radikálů. A francouzské obce se jistě nebudou předhánět v tom, aby na jejich území byly pohřbeny tak nenáviděné osoby, konstatuje list.

Podle zákona existují tři možnosti: zesnulý může být pohřben v místě trvalého bydliště, tam, kde zemřel, nebo tam, kde už jeho rodina vlastní hrobku.

Expert na ekonomii a právo v pohřebnictví Jean-Luc Bringuier soudí, že jediný způsob, jak zajistit, aby se hroby teroristů nestaly poutním místem, je pohřbít mrtvé anonymně. Takové rozhodnutí podle něj kvůli možnému „narušení veřejného pořádku" náleží starostovi dané obce. „Na rodině je, aby zaplatila pohřeb. Pokud na to nemá prostředky, pak je to na veřejných institucích," řekl Bringuier.

Pouze u dvou mrtvých teroristů je podle Le Figaro jisté, že budou pohřbeni ve Francii. Omar Ismail Mostefai se totiž narodil na pařížském předměstí Courcouronnes a žil ve městě Chartres a Samy Amimour žil v Drancy.

Není místo

Radnice v Courcouronnes již ale oznámila, že Mostefai nebude na místním hřbitově uložen, protože v „muslimské části už není místo". Starosta Chartres sdělil, že žádnou žádost ohledně Mostefaiova pohřbu neobdržel. Podobně se vyjádřil i starosta Drancy, tamní hřbitov podle něj navíc nemá muslimskou část.

Ostatní teroristi žili v Belgii a jejich těla tam pravděpodobně budou převezena, ledaže by jejich rodiny výslovně požádaly o pohřeb v místě úmrtí, tedy ve Francii. Teoreticky by tak palčivý problém, kam pohřbít atentátníky, zdědila pařížská radnice.

Francie otázku kolem pohřbu teroristů neřeší poprvé. Francouzský islamista Mohamed Merah, který v roce 2012 zavraždil na ulici v Toulouse tři židovské děti a rabína, měl normální pohřeb v obci Cornebarrieu poté, co Alžírsko odmítlo žádost jeho rodiny, aby byl Merah pohřben ve své rodné zemi.

Pohřeb teroristů, kteří vraždili v lednu v redakci Charlie Hebdo, byl o něco diskrétnější, poznamenává Le Figaro. Rodina bratrů Kouachiových původně žádala pohřeb v obci Dammartin-en-Goële, kde byla dvojice při zásahu zabita, ale pak od toho ustoupila. Said Kouachi byl nakonec pohřben v Remeši. Tamní úřady byly proti tomu, ale nakonec se musely podřídit zákonu. Chérif Kouachi byl pohřben v noci v obci Gennevilliers, nikdo z jeho rodiny nebyl přítomen. Další terorista Amedy Coulibaly, který útočil v obchodě s židovskými potravinami, leží na pařížském hřbitově Thiais. Pohřbít ho musela nechat radnice. Hroby všech tří teroristů jsou anonymní.