Přesný počet přivezených dětí není znám, agentura AFP však s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsala, že jich bylo pět. Všem se má ve Francii dostat odpovídající zdravotní a psychologické péče. Jedná se totiž buď o sirotky, nebo o děti, které ztratily kontakt se svými rodiči.

Děti si ve Francii již převzaly do péče justiční úřady, stále však není jasné, kde budou vyrůstat. Ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení pouze zdůraznilo, že úřady jsou v kontaktu „s příbuznými dětí, kterých se to týká“ a o jejich příjezdu je informovaly.

Tři z dětí jsou údajně potomky mladé Francouzky Julie Manincheddaové, která se k IS připojila v roce 2014. Otcem dětí je její druhý manžel, bojovník IS původem z Maroka. Manincheddadová zahynulo před půl rokem při bombardování držav IS na severovýchodě Sýrie.

Za pomoc při repatriaci dětí již Francie poděkovala arabsko-kurdské koalici, tedy Syrským demokratickým silám (SDF), které se v Sýrii účastní bojů proti takzvanému Islámskému státu (IS).

Návrat dospělých bojovníků Francie odmítá

I přes repatriaci dětí se přístup francouzského ministerstva zahraničí k dospělým bojovníkům IS nemění. Francie džihádisty i jejich manželky odmítá přijmout a tvrdí, že je nezbytné soudit je v zemích, kde páchali zločiny, převážně tedy v Sýrii.

V tomto přístupně ostatně není Francie osamocená. Země, jejichž občané odešli bojovat do Sýrie a Iráku jako bojovníci IS, se je nyní zdráhají přijmout zpátky. Převládá totiž názor, že se jedná o stoupence teroristické organizace, kteří jsou i nadále nebezpeční.

Rozruch vyvolala zejména britská školačka Shamima Begumová, jejíž návrat do vlasti odmítly britské úřady. Devatenáctileté dívce následně v syrském uprchlickém táboře zemřel novorozený syn.