Novou legislativu podporuje i francouzský prezident Emmanuel Macron. „Ženy se nesmí bát volně pohybovat venku,“ prohlásil. Trestány by měly být všechny „urážlivé a ponižující výroky sexuálního charakteru pronesené na veřejnosti“, přičemž pokuty by mohly dosáhnout výše až 750 eur (přibližně 19 tisíc korun), píše The Guardian. 

Podle studie, kterou si nechala v roce 2016 vypracovat Národní asociace cestujících v roce 2016, se s verbálními sexuálními útoky a narážky během cestování veřejnou dopravou setkalo až 83 procent Francouzek. S blokovými pokutami za sexuální obtěžování pak souhlasí 90 procent Francouzů, vyplývá z průzkumu veřejného mínění společnosti Ifop.

Je ale otázkou, co lze skutečně považovat za sexuální obtěžování. „Osobně se domnívám, že všichni víme, že tu existuje určitá hranice. Za sexuální obtěžování lze považovat například situaci, kdy muž opakovaně požaduje po ženě její telefonní číslo. Ta mu ale dává jasně najevo, že o něj nemá zájem,“ myslí si ministryně pro rovné příležitosti Marléne Schiappová.

„Je třeba připomenout, že už stávající právní úprava trestá přímé sexuální útoky. Nová legislativa je součástí nezbytného kulturního boje ze strany vlády, která se tímto způsobem chce zapojit do kampaně MeToo,“ sdělila Schiappová francouzskému deníku Le Monde.

Se sexuálním harašením byla v minulosti spojována zejména pařížská čtvrť La Chapelle, jež se během několika posledních let proměnila v takzvanou no-go zónu. Podle dřívějších zjištění deníku The Guardian se urážky a sexuální návrhy na adresu žen v oblasti rozmohly s příchodem imigrantů, kteří se usídlili v severní části čtvrti.

V ilegálním táboře, který stával na konci ulice Rue de La Chapelle, žilo ještě loni přibližně 1 600 přistěhovalců. Místo však na začátku května vyklidila francouzská policie. Na podzim pak v jeho blízkosti vyrostlo oficiální humanitární centrum, které si klade za cíl dostat migranty z pařížských ulic a poskytnout jim provizorní ubytování.

„Nejčastěji se ozývá pískání, ale slýchávám i sprosté nadávky a nepatřičné dotazy. Patří mezi ně například otázka ‚Co to máš pod sukní?‘. Dochází k tomu po celé Paříži, v této čtvrti je to ale nejviditelnější,“ svěřila se britskému listu přibližně před rokem žena, jež si nechala říkat Caroline.

Součástí návrhu nové legislativy je rovněž prodloužení promlčecí lhůty trestného činu pohlavního zneužívání dětí, které by se tak mohli dovolat spravedlnosti až do svých 48 let. V současnosti přitom ve Francii platí dvacetiletá lhůta, během níž se mohou oběti sexuálního násilí obrátit na policii a domoci se potrestání viníků.

K přijetí výše uvedeného opatření francouzskou vládu dovedly promlčené případy dětských obětí. V listopadu 2016 na sebe strhla pozornost televizní moderátorka Flavie Flamentová, když obvinila kontroverzního britského fotografa Davida Hamiltona z toho, že ji jako třináctiletou znásilnil. Protože však k události došlo již v osmdesátých letech, Hamilton nemohl být trestně stíhán. O měsíc později spáchal sebevraždu.