Francouzský nejvyšší policejní zemský velitel oznámil policejním složkám, že se techniky znehybnění krku nebudou nadále vyučovat v policejních školách, ale dokud se k nim nenajde vhodná alternativa, mohou se nadále používat.

Fotografie Dereka Chauvina z vazby
Zabili ho, krucinál. Policie zveřejnila nahrávky ze surového zatýkání Floyda

Francouzská vláda oznámila jejich zákaz po protirasistických demonstracích. Policie však v reakci na toto rozhodnutí uspořádala vlastní demonstrace, při nichž se policisté mimo jiné shromáždili v centru Paříže na Champs-Elysées a na znamení protestu zahazovali policejní pouta. Informuje o tom BBC.

Francouzský Floyd se jmenoval Traoré

Protesty a demonstrace vypukly ve Francii podobně jako na řadě dalších míst ve světě poté, co se dostaly na veřejnost záběry ze zatýkání afroamerického recidivisty George Floyda v americkém Minneapolisu. Floyda při zákroku na bezmála devět minut zaklekl bílý policista. Šestačtyřicetiletý recidivista, jenž mimo jiné užíval drogy, trpěl hypertenzí a byl pozitivní na přítomnost koronaviru, krátce po zákroku zemřel. 

Snímek, na němž mohutný černoch vynáší bezvládného bělocha, se začal rychle šířit v médiích i na sociálních sítích
Londýn má svého hrdinu. Černoch vynesl z bitky extrémistu, zachránil mu život

Ve Francii byla jeho smrt přirovnávána ke čtyři roky starému obdobnému případu Adamy Traorého, čtyřiadvacetiletého černocha, který zemřel v roce 2016 poté, co jej policisté zadrželi na severním pařížském předměstí Beaumont-sur-Oise. Podle BBC neměl Traoré při zatýkání u sebe žádný doklad totožnosti a začal před policisty utíkat. Tři ho proto znehybnili vlastní vahou. Ještě před převezením na policejní stanici upadl mladík do bezvědomí a už se jej nepodařilo oživit.

Podle oficiálních zdrojů zemřel na selhání srdce, jehož příčinou byl pravděpodobně jeho zdravotní stav, nikoli samotný policejní zákrok. Případ přešetřila policejní inspekce, která neshledala na postupu policistů nic nezákonného a v květnu letošního roku je zprostila jakékoli viny. Traorého rodina nicméně zažádala o další pitvu, jež údajně naznačila, že mladík mohl zemřít i v důsledku policejního zásahu.

Spiknutí. Roli amerického „zlého policisty“ hrál herec, tvrdí konspirační teorie

Francouzští demonstranti tedy nyní nosí na transparentech Traorého podobizny nebo aspoň jeho jméno a obviňují policii z brutality projevované vůči menšinám.

Protesty nakonec přiměly francouzského ministra vnitra Christophe Castanera k oznámení, že Francie nebude tolerovat při vymáhání práva jakýkoli rasismus a že zakazuje zatýkací metody, při níž je vyvíjen tlak na krk zatýkaného, tedy právě zaklekávání nebo "braní do kravaty". 

Nejsme rasisté, brání se policisté

Francouzské policejní odbory i řadoví policisté ale odmítají, že by ve svých řadách trpěli rasismus. Proti ministrovu rozhodnutí proto okamžitě zahájili vlastní sérii pětidenních protestů, spojených s demonstrativním zahazováním policejních pout.

Jak se zatím zdá, měla jejich reakce odpovídající efekt: toto pondělí zaslal šéf národní policie Frédéric Veaux všem policistům dopis, v němž je ministrovo rozhodnutí vyloženo tak, že se zatýkací metody spojené se znehybňováním krku nebudou nadále vyučovat v policejních školách, ale v praxi se mohou "s přiměřenou soudností" nadále používat.