Francie se bouří proti vládnímu plánu reformovat zákony upravující pracovní trh. Tento plán je přitom důležitou součástí balíčku plánovaných změn, s nímž se chopil své funkce francouzský prezident Emmanuel Macron. Demonstrace začaly na pokyn francouzské Všeobecné konfederace práce v Marseille 12. září a mají pokračovat i v dalších dnech. Uvedla to agentura DPA International.

Odbory se obávají, že nové právní normy oslabují ochranu pracovníků a ohrožují jejich vlastní postavení. Podle Macrona jsou naopak tyto reformy nezbytné k tomu, aby zaměstnavatelé mohli být dostatečně flexibilní v otázce zaměstnávání lidí, a měli tak důvěru k nabírání nových zaměstnanců.

Podle lokálních novin La Provence se zdá, že počty protestujících oproti prvnímu dnu demonstrací už klesly. Navíc na protesty v ulicích nenavázaly v potřebné síle stávkové akce - zatímco množství lidí demonstrujících 12. září vypadalo impozantně, stávky měly zatím podle DPA jen omezený dopad. Podle odhadu novin La Provence se nyní bouří proti reformám zhruba 225 tisíc lidí.

Na pokles demonstrujících má vliv také to, že Všeobecná konfederace práce je jen jedním ze tří hlavních francouzských odborových svazů. 

Státní železniční společnost SNCF už uvedla, že hodlá ve čtvrtek udržet v provozu 95 procent všech naplánovaných vlaků, a to navzdory tomu, že Všeobecná konfederace práce vyzývá ke stávce. 

Krajně-levicová strana La France Insoumise (Francie neohnutá) chce uspořádat další protestní pochody během soboty a profesionální řidiči sdružení v odborech mají do stávky vstoupit v pondělí.