Francouzská vláda ve čtvrtek vyzvala demonstranty k odpovědnosti i s ohledem na úterní střelbu na vánočních trzích ve Štrasburku, kterou nepřežily čtyři osoby. Radikální členové hnutí to ale označili za propagandu a uvedli, že protesty budou pokračovat.

Ti umírněnější volají po dialogu s vládou. "Nastal čas přestat okupovat kruhové objezdy," řekla v rádiu RTL představitelka umírněné větve Jacline Mouraudová s odkazem na blokády silnic, které s různou intenzitou paralyzují Francii od 17. listopadu.

V Paříži znovu demonstrovaly žluté vesty. Policie použila slzný plyn.
Ústupky žlutým vestám. Francouzský premiér chce jednat o zvyšování mezd

"Výzvy k mobilizaci na sociálních sítích patrně neutichají," konstatoval dnes deník Le Figaro. Nejvýznamnější facebooková událost má podle něj název "Páté dějství: Demise Macrona". Tato demonstrace se má konat na Champs-Élysées a účast slíbilo 10 tisíc lidí; dalších 66 tisíc označilo, že se o akci zajímají. Na jiné, podobně pojmenované stránce na facebooku ohlásilo účast na demonstraci na slavném bulváru asi osm tisíc lidí.

Éric Drouet, jeden ze zástupců hnutí, které není jednotné a strukturované, uvedl, že přesné místo demonstrací ohlásí až v sobotu mezi osmou a devátou ráno. "Průvod odejde v 09:30," napsal na facebooku.

Nejhorší možný scénář

Pařížský policejní prefekt Michel Delpuech dnes sdělil, že policie se připravuje na "nejhorší možný scénář". Připustil, že policie při minulých protestech nedokázala vandalům zabránit v rabování a rozbíjení. "Naším cílem teď bude tento fenomén zvládnout," dodal. Kromě osmi tisíc členů bezpečnostních složek bude v ulicích města i 14 obrněných transportérů.

Členové hnutí už několik týdnů protestují proti vládním ekonomickým reformám. Demonstrace a silniční blokády byly původně namířeny proti plánovému růstu cen pohonných hmot, později ale přerostly v protesty proti hospodářské politice vlády obecně i proti Macronovi samému.

Při protestech proti zvyšování cen paliv v Paříži použila policie slzný plyn a vodní dělo.
Francouzská vláda vyslyšela žluté vesty. Daň z pohonných hmot nebude

Šéf Elysejského paláce v pondělí slíbil hospodářská a sociální opatření, která by měla zmírnit dopad vládních hospodářských reforem na obyvatele a zamezit dalším demonstracím, které především v Paříži provázely násilnosti. Opozice ale ohlášené kroky označila za nedostatečné, podobně jako někteří zástupci hnutí žlutých vest.

V ulicích francouzských měst protestovalo minulou sobotu 136 tisíc lidí, tedy zhruba stejně jako týden předtím. Rozsáhlá vlna protestů je mnohými považována za největší od nepokojů v roce 1968.

V Paříži znovu demonstrovaly žluté vesty. Policie použila slzný plyn.
Protesty tvrdě zasáhly francouzskou ekonomiku. Benzinky nemají co prodávat