Dnes večer se má sejít v Elysejském paláci na mimořádné schůzi vláda s prezidentem Emmanuelem Macronem. Premiér Edouard Philippe v tisku zopakoval, že je odhodlán reformy prosadit, zatímco vůdce odborové ústředny CGT se zapřisáhl, že odboráři budou bojovat, dokud vláda plán změn v penzijním systému neodvolá.

"Jsem odhodlán dokončit tuto důchodovou reformu. Udělám to s respektem a se zřetelem na obavy lidí," řekl Philippe nedělníku Le Journal du Dimanche. "Pokud teď neuděláme důkladnou, seriózní a progresivní reformu, někdo jiný zítra provede jinou, a to opravdu brutální," varoval.

Philippe v pátek ohlásil, že ve středu vláda představí podrobný plán důchodové reformy.

Vůdce CGT Philippe Martinez stejnému listu řekl, že odborový svaz bude protestovat, dokud vláda plán neodvolá. "Budeme pokračovat, dokud nebude plán stažen," prohlásil. "Jen je nechte naslouchat hněvu lidí. Řekneme jim, že jen idioti nikdy nemění názor," uvedl a dodal, že "v plánu vládní reformy není nic dobrého".

Stejná práva pro všechny

Francie má mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jeden z nejštědřejších penzijních systémů, uvedla agentura Reutes a připomněla, že Emmanuel Macron byl předloni zvolen prezidentem na základě programu liberalizace hospodářství a reformy důchodového systému.

Macron chce zavést důchodový systém se stejnými právy pro všechny a odstranit soubor subsystémů, kvůli kterým mohou někteří železničáři či příslušníci jiných profesí odejít do důchodu o deset let dříve než ostatní.

Odbory plánují na úterý další velkou demonstraci. Minulý čtvrtek Paříží pochodovalo 65 tisíc lidí a protestů po celé zemi se podle policie zúčastnilo 806 tisíc lidí.