V kampani k letošním francouzským prezidentským volbám, jejichž první kolo bude už za dva týdny, to ještě tak daleko nedospělo, ale dosavadní největší favorité Nicolas Sarkozy a Ségolene Royalová jsou k tomu na nejlepší cestě.

Nové "kvality" bylo dosaženo tento týden. Podnětem byly předchozí nepokoje na pařížském Severním nádraží, vyvolané zákrokem pořádkových sil proti pasažérovi, shodou okolností mnohonásobnému recidivistovi, který neměl lístek a napadl kontrolory. Pro levici včetně socialistů to byla příležitost znovu poukázat na "krach politiky Sarkozyho" jakožto (donedávna) ministra vnitra a kritizovat údajnou přílišnou tvrdost policie.

Chtějí-li se socialisté a jejich kandidátka stavět za darebáky, je to jejich problém, byla zhruba řečeno reakce Sarkozyho, který současně Royalové přičetl, že ho označila za "hanebníka" kvůli jeho návrhu zřídit zvláštní ministerstvo přistěhovalectví a národní identity. Nic takového jsem neřekla, tvrdí Royalová. "Pan Sarkozy lže. A může být prezidentem lhář?"

Dosud oba kandidáti svorně prohlašovali, že odmítají osobní útoky a že jim jde o konfrontaci programů, a ostré slovní výpady vůči protivníkovi ponechávali na členech svých štábů. Ostrá výměna z tohoto týdne naznačuje, že by to tak nemusilo zůstat, i když oba dál své sliby opakují.

Francouzští komentátoři nepovažují zvýšení tónu za náhodné a dávají ho do souvislosti s vývojem volebních preferencí. Podle nich došli Sarkozy i Royalová k závěru, že nebezpečí, jaké pro ně začínal znamenat centrista François Bayrou, pominulo, protože vzestup Bayrouových preferencí se zastavil. Je tudíž nejen možné, ale i potřebné soustředit se jeden na druhého a přesvědčit své tábory, že jsou schopni tomu druhému odolat a "dát mu co proto", jak si to jejich příznivci přejí.

List Libération citoval jednoho ze dvou šéfů kampaně Royalové Françoise Rebsamena, který řekl, že "od jisté doby si naši lidé silně přejí repliky a střet. Jsou spokojeni, když vidí, že (Royalová) je schopna odpovědět." A další přední poradkyně Royalové Najat Belkacemová v témže listě dává na srozuměnou, že tento trend by se neměl zastavit - "bude to velmi agresivní".

Někteří se k tomu staví filosoficky - "tak to prostě ve volbách chodí" - a v podstatě si blahopřejí, že útoky nejdou do extrémů. List La Voix du Nord připomněl volební plakát příznivců Johna Kennedyho z roku 1960, na kterém fotku neholeného a zlověstně vyhlížejícího Richarda Nixona doprovázel text "Koupili byste si od takového člověka ojeté auto?", a známý novinář a spisovatel Alain Duhamel řekl, že ve srovnání s předválečným obdobím ve Francii připomíná nynější slovník dívčí penzionát. A pokud jde o "lháře" či "superlháře", napsal deník L´Eclair des Pyrenées, že lhaní nikdy nebylo pro dosažení nejvyšší funkce ve státě na překážku.

Nejnovější vývoj - Royalová se ve čtvrtek v Bordeaux zapřisáhla, že už na Sarkozyho útoky nebude odpovídat. Do příští epizody?